Procesom technologicznym zachodzącym w zakładach przemysłowych przypisane są różne parametry, jak na przykład temperatura, ciśnienie, proporcje składników czy wilgotność powietrza.

Data dodania: 2016-05-23

Wyświetleń: 758

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tylko utrzymanie tych czynników w zakresie optymalnych wartości gwarantuje bezpieczny i wydajny przebieg produkcji oraz otrzymanie pożądanego produktu finalnego.

Temperatura jest wielkością procesową o szczególnym znaczeniu. W przypadku reakcji chemicznych, w zależności od rodzaju, dwu-trzykrotne obniżenie lub podwyższenie temperatury skutkuje dziesięciokrotną zmianą szybkości reakcji. Zbyt wysoka może przyczynić się do śmierci mikroorganizmów biorących udział w produkcji spożywczej i farmakologii. Ponadto przegrzanie aparatury może doprowadzić do zaburzenia produkcji, otrzymania innego produktu lub produktu o niedostatecznej jakości oraz jest niebezpieczne dla pracowników i samych urządzeń, przyczyniając się do szybszego zużywania się. Może też wystąpić sytuacja odwrotna – przed osiągnięciem przez układ określonej temperatury niemożliwe jest realizowanie produkcji. Może wreszcie być wymagana cykliczna zmiana tej wartości w czasie.

Dlatego parametry produkcyjne muszą być ściśle regulowane. Najpowszechniej wykorzystuje się do tego regulatory temperatury. Wbrew nazwie, służą one także do regulacji innych wielkości procesowych. Ich rolą jest doprowadzenie do uzyskania zadanej wartości danego parametru i utrzymanie jej na określonym poziomie. Regulator jest sprzężony z instalacją technologiczną i w razie potrzeby uruchamia pracę silnika, steruje zaworem i grzałkami itd. Zwykle zaopatrzony jest także w alarm, który włącza się w razie przekroczenia wartości krytycznych.

W zasadzie procesy, w których można zastosować proste, podstawowe regulatory, są w mniejszości. W większości przypadków konieczne jest zastosowanie regulatora z wbudowanym zaawansowanym algorytmem regulacyjnym. Z drugiej jednak strony, zazwyczaj istnieje możliwość automatycznego doboru najlepszego algorytmu, dzięki czemu regulator może być obsługiwany przez osobę nieznającą specyfiki danego procesu.

Z kolei w niektórych procesach optymalne wartości parametrów zmieniają się w czasie i układają się w krzywą. Wówczas niezbędne jest zastosowanie regulatorów programowalnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena