Praca majstra na budowie niestety nie należy do najbezpieczniejszych. Z naszego poradnika dowiecie się, co zrobić, aby uniknąć wypadku.

Data dodania: 2016-05-20

Wyświetleń: 1474

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

BHP na budowie

Według danych GUS praca ślusarza należy do najniebezpieczniejszych zawodów w Polsce, ale to dopiero początek czarnej listy profesji z branży budowlanej, w których dochodzi do wypadków. Wśród najczęstszych przyczyn obrażeń wymienia się porażenie prądem, uszkodzenie ciała narzędziem, uderzenie przez spadający przedmiot oraz wypadki w środkach transportu. Dlatego szczególnie ważna jest znajomość i przestrzeganie przepisów BHP.

Odzież BHP

Odpowiednie ubranie spełnia na budowie funkcję zbroi. Odzież musi odpowiadać normom, dlatego najlepiej nabywać ją w certyfikowanych sklepach BHP. Każdy pracownik budowlany powinien mieć własny kask, którego nie wolno mu ściągać na terenie budowy. Ponadto standardem jest zaopatrzenie w specjalnie wzmocnione stalowymi noskami buty BHP, chroniące na przykład, w przypadku gdy na stopę spadnie ciężki przedmiot. Ważny jest również odpowiedniej grubości strój, który nie tylko ma chronić przed ubrudzeniem, ale także przed skaleczeniami i oparzeniami. Nie należy również zapominać o grubych, antypoślizgowych rękawicach i osłaniających przed odpryskami okularach. Co więcej, jeśli pracownik przebywa w warunkach, w których narażony jest na dźwięki o nadmiernym stężeniu, powinien posiadać nauszniki przeciwhałasowe. Istnieje jeszcze wiele innych elementów ubioru wymaganych przez BHP dla poszczególnych zawodów. Przykładowo spawacz obowiązkowo musi być wyposażony w maskę chroniącą, a pracownik drogowy w odblaskową kamizelkę ostrzegawczą.

Zabezpieczenie budowy

Równie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom postronnym, czyli na przykład przechodniom. Każda budowa powinna być otoczona tymczasowym ogrodzeniem, najczęściej w tym celu stosuje się zwykłą siatkę ogrodzeniową. Należy wiedzieć, że jej odległość od budowanego obiektu powinna stanowić nie mniej niż 1/10 wysokości budynku. Wyjątkowo może być mniejsza, w przypadku gdy plac budowy otacza zwarta zabudowa, ale wtedy firma budowlana musi zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przed spadającymi przedmiotami. W godzinach, w których nie trwają prace, budowy powinien pilnować stróż. W ten sposób firma budowlana nie tylko zapobiegnie kradzieży sprzętu, ale również wypadkom, które mogą przydarzyć się, gdyby ktoś z zewnątrz dostał się na plac budowy.

Niestety nie wszystkie firmy dbają o zapewnienie bezpieczeństwa na budowie. Poszukując pracy w branży budowlanej, warto kierować się renomą wykonawcy, a na przypadki łamania przez pracodawcę przepisów BHP, zaleca się bardzo ostro reagować. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest nadrzędną wartością w miejscu pracy.


 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena