Potrzeba wiele wysiłku i chęci, by odzwyczaić się od starych, niezdrowych nawyków i wygodnego trybu życia. Jeśli jednak czytacie Państwo te słowa - zrobiliście pierwszy krok ku zdrowiu, a także zgrabniejszej sylwetce, zdecydowaliście się bowiem na sokowirówkę. Czym jednak kierować się przy zakupie, gdy wybór jest tak duży?

Data dodania: 2016-05-02

Wyświetleń: 1119

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na co zwrocić uwagę przy zakupie sokowirówki

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi, spieszymy wyjaśnić kwestię, nad którą część z Państwa prawdopodobnie się zastanawia: po co tak drogi sprzęt, skoro gotowy sok można kupić w sklepach? W sklepach, które zewsząd atakują nas krzykliwymi hasłami o braku konserwantów i 100% soku... w soku. To, co producenci smacznych napojów przemilczają, to przerażająca ilość cukru i soków rozcieńczanych wymieszanych z wodą, które czekają do spożycia. Jak możemy się domyślić, niewiele ma to wspólnego ze zdrowiem. Dlatego warto zdecydować się na zakup sokowirówki - tylko w ten sposób mamy stuprocentową pewność, że sok, który pijemy, jest zdrowy i pełen witamin oraz innych cennych składników odżywczych.

Najważniejsze przy wyborze urządzenia są oczywiście nasze preferencje. Przed zakupem zastanówmy się, jakie owoce i warzywa lubimy, z jakich chcielibyśmy wyciskać sok. Jeśli bowiem ograniczymy się do soku z miękkich cytrusów, wystarczy nam do nich wyciskarka. Pozwoli nam to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także sporą ilość czasu przy czyszczeniu sprzętu. Jeżeli jednak smakują nam twardsze owoce, przejdźmy do następnego punktu.

Bardzo ważną rolę w pracy sokowirówki odgrywa jej moc, która - w zależności od sprzętu - oscyluje w granicach 150 W do 750 W. Oczywiście im większa moc, tym twardsze warzywa (np. buraka czy marchew) i owoce (w tym jabłko) uda nam się przemielić na napój. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem mocy urządzenia, rośnie także hałas, jaki wytwarza się podczas pracy. Pozwolimy sobie także na małą uwagę dla tych, którzy lubują się w owocach leśnych lub liściach - tego typu żywność możemy zmielić w blenderze, nie w sokowirówce.

Wyciśnięcie soku w tego rodzaju urządzeniu polega na zmiażdżeniu owoców lub warzyw, przepuszczając sok przez sito, dzięki czemu napój jest pozbawiony miąższu, który odprowadzany jest do osobnego pojemnika. W zależności od tego, jak często i w jakiej ilości soki będziemy pić, warto zainteresować się odpowiednio dużym pojemnikiem na miąższ. Ograniczy to do minimum rozkładanie i opróżnianie sprzętu, co pozwoli zaoszczędzić nam mnóstwo czasu.

Kolejną wygodą, z której korzystać pozwoli nam tylko część producentów, jest swoista budowa sokowirówki. Sprzęt składa się z wielu elementów, które każdorazowo należy rozbierać i dokładnie czyścić. Zmęczyć się tym mogą nawet najwięksi fani świeżo wyciśniętych soków. Dlatego przy wyborze naszej sokowirówki weźmy pod uwagę, z ilu elementów się składa oraz czy możemy ją wyczyścić w zmywarce. Wyciskanie soków od razu stanie się przyjemniejsze.

Wielu producentów próbuje przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta, oferując wiele dodatkowych funkcji, takich jak regulacja prędkości, automatyczne odprowadzanie miąższu czy nawet dodatkowe wkładki do mielenia kawy czy mięsa. Pamiętajmy jednak, że są to wyłącznie dodatki, które powinny być traktowane jako bonus do odpowiedniej mocy oraz wyglądu sprzętu, który będzie nam towarzyszył każdego dnia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena