Opcja wypożyczenia samochodu cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w dobie tanich biletów lotniczych i nie najlepszego stanu polskich dróg. Czasami zdecydowanie łatwiej i wygodniej jest polecieć samochodem lub pojechać pociągiem, a samochód wynająć na miejscu.

Data dodania: 2016-04-21

Wyświetleń: 1128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Umowa najmu samochodu – na co zwrócić uwagę?

Przed odebraniem kluczyków z rąk pracownika wypożyczalni konieczne jest podpisanie umowy. Którym jej zapisom trzeba się bliżej przyjrzeć?

Aby móc wynająć auto, konieczne jest spełnienie wymogów formalnych. Zawsze wymagane jest, by kierowca był pełnoletni i posiadał ważne na terenie Polski prawo jazdy, tożsamość trzeba także poświadczyć innym dokumentem ze zdjęciem. Jednak wiele wypożyczalni stosuje dodatkowe obostrzenia, na przykład wymagane jest osiągnięcie pewnego wieku i/lub posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami już od pewnego czasu. Dodatkowe kryteria mogą się pojawić w razie chęci wynajęcia samochodu dostawczego.

W niektórych firmach obowiązkowa jest ponadto płatność kartą kredytową. Narzucenie sposobu płatności może niektórych oburzać, jednak w gruncie rzeczy warunek ten chroni także najemcę – dużo łatwiej będzie odzyskać pieniądze, jeśli wynajmujący nie wywiąże się z umowy lub pobierze należność niezgodnie z prawem.

Umowę trzeba bardzo starannie przeczytać, a w razie niejasności – dopytać. Bardzo ważnym punktem są koszty, na które składają się różne opłaty – wszystkie powinny być wymienione. Profesjonalne wypożyczalnie nie stosują praktyki ukrytych opłat i wszystko jest czarno na białym.

Trzeba liczyć się z kosztem ubezpieczenia dla siebie i ewentualnie drugiego kierowcy, ubezpieczenia samochodu, kaucji, opcji dodatkowych (GPS, fotelik dla dziecka) i przygotowania samochodu (niektóre oferty obejmują przygotowanie auta w cenie najmu).

Należy też przemyśleć, czy zgadzamy się na warunki wynajmu. Chodzi głównie o to, czy samochód trzeba odstawić na miejsce, z którego się go pożyczyło, czy możliwa jest inna lokalizacja (np. inna filia firmy), a także czy auto musi być odstawione o konkretnej godzinie, czy możliwa jest elastyczność. Ważną kwestią jest także to, czy samochód musi być zwrócony z pełnym bakiem. Istotną sprawą są także nasze zobowiązania w razie kradzieży auta lub jego uszkodzenia, jak również nasza odpowiedzialność w razie odstąpienia od umowy albo chęci skrócenia czasu jej obowiązywania. W powyższych wypadkach trzeba liczyć się z odpowiedzialnością finansową.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena