Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że cięcie laserem i cięcie blach plazmą to prawie to samo. Tymczasem pod względem fizykochemicznym są to kompletnie odmienne procesy. Co ważniejsze, inne są także skutki zastosowania tych technologii.

Data dodania: 2016-04-21

Wyświetleń: 986

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Laserowe i plazmowe cięcie blach – różnice

W konsekwencji, dobierając technologię, należy kierować się kilkoma kryteriami.

Istotna jest grubość materiału. Laser nadaje się do cięcia materiałów cienkich oraz tych o średniej grubości, natomiast plazma poradzi sobie ze znacznie grubszymi materiałami. Specjaliści biorą pod uwagę także przewodność cieplną materiałów. W przypadku lasera istotna jest także zdolność absorpcji światła oraz budowa krystaliczna materiału.

Te różnice biorą się z prostej przyczyny. Laserowe cięcie blach to proces, w którym fotony przenoszą energię korpuskularno-falową w głąb ciętego materiału. Co ciekawe, sama wiązka fotonów nie jest ani zimna, ani gorąca. Wysoka temperatura powstaje dopiero w momencie zetknięcie się tej wiązki z materiałem. Inaczej jest w przypadku cięcia blach plazmą.

W przypadku plazmy nośnikiem energii jest wiązka jonów i elektronów o temperaturze nawet 30 000 K. To temperatura wystarczająca do przecięcia większości metali. Cięcie blach plazmą pozwala ciąć też znacznie grubsze materiały. Jednak tak duża temperatura może powodować większe zniekształcenia na krawędziach niż w przypadku wiązki fotonów.

Laser i plazma powodują deformację metalu w pobliżu miejsca cięcia, jednak ta druga technologia powoduje większe zmiany. Może to wpłynąć na wytrzymałość metalu i całej konstrukcji. W związku z tym istotne jest przeznaczenie produktu. Jeśli zależy nam na jak najmniejszej utracie własności początkowych, to zwykle właściwsza okazuje się technika laserowa.

Liczy się nie tylko jakość, ale także… szybkość. Za pomocą plazmy cięcie jest szybsze, ale konieczna jest potem dodatkowa obróbka. Laser wprawdzie tnie wolniej, ale powoduje on niewielkie zmiany, niewymagające zwykle żadnej dodatkowej obróbki.

Laserowe cięcie blach to tylko pozornie technika zbliżona do plazmowej. Kiedy przyjrzymy się szczegółom, niemal nie znajdziemy między nimi podobieństw. Ostatecznie to właśnie laser jest dziś najbardziej popularny ze względu na jego wszechstronne zastosowanie, łatwą i przewidywalną eksploatację, a także niewielkie straty materiałów podczas cięcia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena