Dom kanadyjski jest zbudowany z materiałów, które są najbardziej przyjazne człowiekowi. Chodzi oczywiście przede wszystkim o jego konstrukcję. Jak każdy inny budynek mieszkalny może mieć dowolny wygląd, zgodny z życzeniem klienta. Może imitować wiejską chałupę, ale także być nowoczesną willą.

Data dodania: 2016-04-18

Wyświetleń: 757

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu kanadyjskiego?

W Polsce ciągle jeszcze panuje pogląd, że dom drewniany, na przykład kanadyjski, to mały budynek tymczasowy lub o przeznaczeniu letniskowym. Mało kto wie, że w Stanach Zjednoczonych ponad 95% domów oparte jest na drewnianym szkielecie i nie są to bynajmniej "małe domki", a często wręcz olbrzymie budowle pojawiające się nawet w centrach dużych miast.

Bajka "O trzech świnkach"...

Zapewne dom z drewna kojarzony jest z bajką "O trzech świnkach", w której to zły wilk jednym dmuchnięciem zburzył domek drugiego z braci. Najlepszym przykładem na trwałość domów kanadyjskich jest budynek "Joe's Pizza" na Manhattanie, którego szkieletowa konstrukcja została wzniesiona w roku 1822!

Gdzie buduje się domy w technologi szkieletu drewnianego?

W USA, całej Skandynawii i Kanadzie są to najpopularniejsze domy, a warto pamiętać o tym, że kraje te są wysoko rozwinięte i na pewno za tego typu konstrukcjami nie przemawiają względy ekonomiczne.

Dlaczego dom kanadyjski?

Kanadyjczyk jest bardzo ciepły, ponieważ jego ściany składają się w większości z izolacji termicznej. Współczynnik przenikania ciepła wynosi U = 0,19 W/m2*K przy ścianie grubości 20cm lub U = 0,13 W/m2*K przy grubości 25cm. Domy te mają 2 razy mniejsze straty ciepła niż tradycyjne murowane domy. Nie ma w nich także tzw. bezwładności cieplnej, a więc marnotrawienia energii cieplnej na dogrzewanie ścian. W domu kanadyjskim ogrzewane jest powietrze, w związku z czym łatwo można regulować temperaturę i wprowadzić dodatkowe oszczędności. Ponieważ taki dom bardzo szybko nagrzewa się - wystarczą 2 godziny, aby z temperatury około 10 stopni uzyskać ponad 20 stopni Celsjusza - można zakręcać grzejniki, gdy jesteśmy na przykład w pracy. Przykładowy spadek zużycia energii elektrycznej może wynieść w takim wypadku nawet 30-50%.

Zdrowie to podstawa

Żaden inny typ domu nie wypada tak korzystnie pod kątem zdrowia użytkowników jak dom szkieletowy. Około 90% materiałów budowlanych jest pochodzenia naturalnego. Najważniejsze materiały budowlane to: drewno, wełna mineralna lub szklana (w więc bazalt lub piasek), płyty gipsowo-kartonowe, tynki mineralne, płyty wiórowe OSB. Najciekawszym jest fakt, że największy udział procentowy w ilości materiałów budowlanych wykorzystywanych przy budowie domu kanadyjskiego ma wełna dociepleniowa.

 Czy drewno może być trwałe?

Istnieje wiele czynników wpływających na trwałość konstrukcji drewnianych. Drewno jest budulcem wykorzystywanym o zarania dziejów. Najlepszym dowodem na jego trwałość jest pałac dynastii Ming w Chinach, który ma prawie 600 lat. Warto wspomnieć także, że drewno jest odnawialnym materiałem budowlanym, a firmy zajmujące się budową domów kanadyjskich wykorzystują materiał posiadający certyfikat FSC (zaświadczenie o zrównoważonym sposobie pozyskania drewna).

Względy praktyczne

Remont domu kanadyjskiego może być wręcz przyjemnością. Wyobraź sobie, że żona wróciła właśnie z marketu z kilkoma nowymi obrazkami, które trzeba powiesić oczywiście natychmiast na wybranej ścianie... Bierzesz kilka wkrętów i śrubokręt - po 5 minutach obrazki są już na ścianie. Użytkownicy mieszkań i domów murowanych muszą sięgnąć po ciężki sprzęt, podłączyć go, pohałasować, i posprzątać kurz po wierceniu. Nie wspomnę o czasie, który poświęcą. Nawet założenie dodatkowego gniazdka elektrycznego to kwestia przeciągnięcia kabla pod płytą i wycięcie w niej dodatkowego otworu. Bez kucia, hałasu, gruzu i pyłu.

Nie każde ogrzewanie nadaje się do kanadyjczyka?

To kolejny mit, ponieważ możesz wybrać dowolny typ ogrzewania dopuszczony do użytkowania na terenie naszego kraju. Może to być gaz, olej opałowy, kominek, prąd, pompa ciepła lub kolektor słoneczny. Możliwości jest wiele, a wybór powinien bardziej skupiać się na względach praktycznych. Dość popularnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch sposobów ogrzewania - na przykład grzejniki konwektorowe i kominek.

Licencja: Creative Commons