Patchwork jest niezwykle popularną dziedziną szycia, która pozwala wyczarować wyjątkowe narzuty, kołdry i koce, a jednocześnie się odprężyć i zapomnieć o codziennych troskach. 

Data dodania: 2016-04-14

Wyświetleń: 738

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Oczywiście do uszycia patchworka potrzebne jest zacięcie artystyczne oraz umiejętności związane z obsługą maszyny do szycia, ale jeśli ma się solidne podstawy, to stworzenie narzuty w tym stylu nie będzie aż tak trudne, jak się z pozoru wydaje. W internecie można znaleźć przystępne tutoriale, pokazujące krok po kroku, jak skroić materiał, jak zszyć kawałki tkanin, aby uzyskać określony wzór.

Trochę historii

Technika patchworkowa polega na zszywaniu skrawków materiału o podobnych, geometrycznych kształtach. Jej początki sięgają epoki wiktoriańskiej w Anglii i są związane z chęcią wykorzystania wszystkich ścinków do łatania dziur w odzieży czy pościeli. Łaty mogły mieć najróżniejsze kształty – byleby zakryły powstałe dziury.

Zapobiegliwość kobiet tamtych czasów przyczyniła się do rozwoju techniki patchworkowej. Ze zużytych ubrań zaczęto wycinać cenne kawałki materiałów, które mogły się przydać w następnych projektach. Na bazie tych fragmentów tworzono zupełnie nowe wyroby rękodzielnicze – narzuty, kapy, poduszki itp. Naszywano na nie mnóstwo zdobień, m.in. w postaci guzików, koralików, aplikacji, piór itp.

Rozwój technologiczny

Na przestrzeni czasu ręczny haft zastąpiono szyciem maszynowym (wykorzystującym ścieg ozdobny), a nożyczki krawieckie – nożem obrotowym, umożliwiającym jednoczesne wycinanie większej ilości warstw tkanin o tym samym kształcie.

Technika patchworkowa często łączona jest z technika pikowania – wtedy efekt jest jeszcze ciekawszy. Pikowanie może mieć formę linii prostych lub też linii falistych, umożliwiających stworzenie niepowtarzalnych wzorów i zdobień na narzucie. Dodatkowo spełnia też rolę zabezpieczającą wypełnienie wewnątrz narzuty przed przemieszczaniem się.

Patchwork to metoda bardzo pracochłonna, wymagająca cierpliwości i skupienia, ale dająca też dużo satysfakcji. Narzuty patchworkowe w zależności od użytych tkanin i zastosowanych wzorów może stanowić uzupełnienie stylowej sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego, spełniając funkcję użytkową i jednocześnie ozdobną. Ich najważniejszą zaletą jest unikatowość. Jeśli uszyjemy samodzielnie patchworkowy kapę, możemy być pewni, ze będzie ona jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena