Statystyczny Polak wytwarza rocznie około 300 kilogramów śmieci – a to i tak mniej, niż wynosi średnia europejska, sięgająca – zależnie od kraju – nawet 600 kilogramów rocznie.

Data dodania: 2016-04-08

Wyświetleń: 1304

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W sumie Polacy produkują mniej więcej 11 milionów ton śmieci – a są tylko odpady komunalne, bo odpadów przemysłowych wytwarza się w Polsce ponad dziesięć razy więcej – aż 124 miliony ton. Są to straszne liczby, które każą się zastanowić nad funkcjonowanie współczesnych społeczeństw. Niedługo po prostu utoniemy w fali śmieci.

Odbiór odpadów posegregowanych

Od lat coraz więcej mówi się o segregowaniu odpadów. Dla wielu osób jest to wręcz sprawa oczywista – a także coraz łatwiejsza do wykonania, odkąd przy osiedlach stają specjalne kontenery. Dzięki temu segragacja odpadów odbywa się etapowo: pierwszym etapem jest segregowanie śmieci w gospodarstwie domowym lub w firmie. Gminy kontynuują segregację workową lub kontenerową. Workowa polega na zbieraniu odpadów do specjalnie oznakowanych kolorowych worków – na przykład do brązowych można wrzucać zeschłe liście czy gałązki, do niebieskich plastik itd. To dobre rozwiązanie na osiedlach domów jednorodzinnych czy szeregówek, ale także w niewielkich miejscowościach czy wsiach. Mieszkańcy otrzymują informację, w jakie dni dane odpady zostaną zebrane – wówczas worki są wystawione obok kontenerów na odpady komunalne, przed bramę, tak by ich zebranie było możliwe nawet pod nieobecność mieszkańców danej posesji. Ważne jest, by odbiór odpadów był wykonywany przez właściwie przygotowaną firmę.

Segregowanie pozwala również ograniczać ilość powstających śmieci – a to jest jeden z naczelnych celów gospodarki odpadami. Część z nich można składować oraz przeznaczyć do odzysku. Dzięki temu wiele surowców, których używamy na co dzień, nie powstała zupełnie od nowa, ale pochodzi z recyklingu. Produkcja nowych rzeczy ze starych surowców to znany wszystkim recykling.

Innym rodzajem segregacji jest segregacja kontenerowa – charakterystyczna przede wszystkim dla dużych osiedli na przykład bloków czy kamienic. Mieszkańcy wyrzucają swoje śmieci do oznakowanych kontenerów, których zawartość w określone dni zabiera specjalny pojazd. Oczywiście inne warunki dotyczą przechowywania odpadów niebezpiecznych – zawierających szkodliwe dla środowiska naturalnego substancje.

Bezpieczny recykling

Dla zapewnienia bezpieczeństwa segregacji oraz efektywnego recyklingu należy zapewnić odpowiednie warunki dla przechowywania śmieci. Przede wszystkim należy zapobiegać postępowaniu zanieczyszczeń środowiska, dlatego nawet jeśli śmieci nie nadają się do przetworzenia, powinny być składowane w warunkach, które nie stwarzają ryzyka powstawania większych szkód. Wypłukiwanie przez deszcz niebezpiecznych substancji i ich spływanie do wód gruntowych czy do ścieków jest niedopuszczalne, dlatego śmieci powinny być zabezpieczone także przed takimi warunkami.

Przeciwnicy recyklingu podnoszą czasem argument, że do powtórnego wykorzystania surowców potrzeba zużyć więcej środków i energii, niż do wyprodukowania danej rzeczy od nowa, więc działanie to jest nie tylko pozbawione sensu, ale droższe oraz szkodliwe dla środowiska. Nie jest to prawda – o ile zadba się, by faktycznie wysiłek recyklingu był ekonomiczny. Istotne jest uwzględnienie możliwości wtórnego wykorzystania produktu już na etapie ich projektowania. Świetnym przykładem przetwarzania odpadów są rozmaite opakowania – kupujemy je, bo nie sposób ich uniknąć, jednak jeśli są wykonane z odpowiednich materiałów, można wykorzystać dany surowiec jeszcze nie raz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena