Światłowody pomogły znacznie rozwinąć nasz świat. Mają bardzo dużo zalet i z tego powodu są powszechnie stosowane do przesyłania informacji.

Data dodania: 2016-03-13

Wyświetleń: 881

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto stosować światłowody?

 Najczęściej wykorzystuje się je w telekomunikacji, telewizji kablowej czy technice laserowej. Dzięki jakim cechom światłowody zyskały sobie taką popularność?

Jak wszyscy wiemy nie ma nic szybszego od światła. Z tego powodu technologia światłowodowa może zaoferować prędkość transmisji do 100Gb/s. Kable światłowodowe pozwalają na przesyłanie ogromnych ilości informacji na znaczne odległości. Dodatkowo medium to jest zupełnie odporne na zakłócenia elektromagnetyczne.

Kolejnym atutem jest bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Nie istnieje możliwość podsłuchania transmisji bez fizycznego podpięcia się. Warto zaznaczyć, że jest to niezwykle łatwe w tradycyjnym kablu miedzianym.

Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy światłowód trzeba połączyć lub naprawić. W tym celu wykonuje się spawanie światłowodów. Podczas tego procesu łączy się dwa osobne włókna światłowodowe w jeden. Wykorzystywane są do tego celu specjalistyczne spawarki światłowodowe.

Każdy wykonany spaw musi zostać sprawdzony poprzez wykonanie pomiarów reflektometrycznych. Z ich wyników można wywnioskować, czy wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo. Nieprawidłowe wykonanie spawanie światłowodów może doprowadzić do licznych problemów.

Jest to bardzo trudne zadanie i z tego powodu należy zlecać ją tylko wykwalifikowanym specjalistom, którzy posiadają certyfikowane sprzęt. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z pogorszeniem parametrów lub kompletnym brakiem transmisji.

Jak więc możemy zauważyć przewody światłowodowe to idealne rozwiązanie w dobie obecnych wyzwań technologicznych oraz rosnącego zapotrzebowania na szybszy i wydajniejszy światłowód.

Warto zainwestować w takie rozwiązanie, ponieważ jest one bardzo tanie jak na swoje właściwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena