Źle dobrany strój to domena nowych motocyklistów ulegających pokusie oszczędzania na ubiorze ochronnym. Choć jazda w dżinsach i byle jakiej koszulce może być kusząca, to jest dość niemądra postawa, która przy odrobinie pecha może nas kosztować nie tylko sporo pieniędzy, ale też zdrowia.

Data dodania: 2016-03-07

Wyświetleń: 1753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Strój motocyklisty - o czym należy pamiętać?

 Chytry traci dwa razy

 

Jeżdżąc samochodem, jesteśmy chronieni przez otaczającą nas blachę, natomiast podczas eksploatacji motocyklu chroni nas jedynie to, co mamy na sobie, dlatego tak ważne jest dobre dopasowanie stroju, na którym naprawdę nie warto oszczędzać: ubiór tańszy to zwykle ubiór gorszy materiałowo. Zwykle zawiedzie nas nawet podczas drobnych wypadków i — na przykład — zamiast pamiątki w postaci obdartego naskórka, będziemy mieć skórę zdartą aż do kości.

 

Bezpieczeństwo i komfort

 

Z jakiegoś powodu wielu ludzi nie docenia walorów bezpieczeństwa gwarantowanych przez dobrze dobrane, markowe ubrania, ochraniacze i kaski firm takich jak Alpinestars i Shoei. Być może do tego typu motocyklistów bardziej dotrą argumenty o wygodzie oferowanej przez kombinezony dobrej klasy. Taka odzież chroni nas nie tylko przed niebezpieczeństwami, ale również przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze dobrana odzież daje ochronę przed zimnem, wilgocią i gorącem. Bycie przemoczonym lub przegrzanym negatywnie wpływa na koncentrację i przyjemność czerpaną z jazdy, dlatego tak ważny jest dobrze dopasowany kombinezon. Oczywiście nie należy zapominać o dobrym kasku, co podkreślają statystyki — ponad 2/3 motocyklistów bez kasku miało urazy głowy.

 

Wygląd to nie wszystko

 

Jeśli zdecydujemy się na przykład na odzież Alpinestars czy Tractech Evo, nie ulegajmy jedynie magii marki i popkulturowym skojarzeniom. Oczywiście skóra wydaje się naturalnym, bardzo atrakcyjnym atrybutem motocyklisty, nie sprawdzi się jednak do potrzeb każdego użytkownika jednośladów. Wybierając między strojem skórzanym, a tekstylnym powinniśmy się kierować zasadą, według której skóra jest przeznaczona dla posiadaczy motocykli sportowych (poza tym trzeba mieć świadomość, że gorzej chroni przed deszczem niż tekstylia). Mocnym atutem tkanin tekstylnych jest na pewno ich spora uniwersalność — sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, należy zadbać o to, aby ubranie było dobrze dopasowane i przylegało do ciała. Podczas kompletowania stroju ochronnego nie można oczywiście zapominać o takich elementach jak dobre buty, rękawice i mocne ochraniacze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena