Spawalnictwo to branża, która cały czas się rozwija. Stanowisko spawalnicze jest systemem skomplikowanych zależności pomiędzy różnymi elementami, składającymi się na  jego profesjonalizm. 

Data dodania: 2016-03-07

Wyświetleń: 895

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Spawanie wymaga nowoczesnego uzbrojenia maszyny, specjalistycznego oprzyrządowania, dopasowanych materiałów spawalniczych, a także kompetentnego spawacza w odpowiednim stroju ochronnym. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów może przynieść sukces w postaci skutecznego i wysokojakościowego procesu spawania.

Podstawą procesu spawania są niewątpliwie różnego typu urządzenia spawalnicze. Mogą to być spawarki wykorzystywane w metodzie MMA (transformatorowe, inwertorowe, prostowniki), MIG MAG oraz TIG. Każdy z tych podstawowych typów spawarek wykorzystuje inną technikę spawania, i wymaga innych akcesoriów w postaci profesjonalnych materiałów spawalniczych.

W przypadku spawarek MMA używa się elektrody otulonej, MIG MAG gazu obojętnego lub aktywnego, a TIG – elektrody nietopliwej.

Do najpowszechniej stosowanych metod spawalniczych należy spawanie z wykorzystaniem elektrod otulonych. Ta metoda jest najłatwiejsza za sprawą stabilnego łuku elektrycznego, więc mogą się nią posługiwać osoby niemające dużego doświadczenia w spawaniu. Otuliny mogą mieć różną grubość i być wykonane z różnorodnych materiałów.

Na rynku mamy szeroki wybór elektrod otulonych zarówno o wszechstronnych, jak i specjalistycznych zastosowaniach w wielu branżach przemysłowych – np. w branży energetycznej, stoczniowej czy kolejowej. Wykorzystuje się je np. przy spawaniu konstrukcji stalowych, taboru kolejowego, zbiorników czy napawaniu elementów maszyn budowlanych. Są to m.in. elektrody do różnego rodzaju stali (nisko-, średnio- i wysokostopowych, a także niestopowych) oraz żeliwa, stopów aluminium czy miedzi.

Z kolei stosowane przy metodzie TIG wolframowe elektrody nietopliwe służą do spawania aluminium, magnezu, stali, tytanu, niklu, miedzi, i nadają się do spawania zarówno prądem przemiennym, jak i stałym. O popularności elektrod nietopliwych  decyduje wysoka przewodność cieplna i elektryczna oraz wysoka temperatura topnienia.

Jakie wymagania stawia się elektrodom? Przede wszystkim powinny być wydajne i umożliwiać pracę we wszystkich pozycjach. Od dobrych własności spawalniczych elektrody zależą późniejsze parametry spawu i uzyskanej spoiny – czy jest ona gładka i czysta, a przede wszystkim odporna i wytrzymała. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena