Przydomowa oczyszczalnia ścieków to, pod względem komfortu, świetna alternatywna dla szamba.

Data dodania: 2016-03-02

Wyświetleń: 903

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kwestie, o których należy pamiętać decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków

Poza kwestią wygodny, to również ekologiczne i bezpieczne rozwiązania, niedrogie w eksploatacji. Nie wymaga systematycznego wywożenia ścieków i nie stanowi zagrożenia dla indywidualnych ujęć wody. Jednak przed podjęciem decyzji o jej budowie, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii.

O czym należy pamiętać?

Przed wszystkim należy mieć na uwadze, iż przydomowej oczyszczalni ścieków nie można wybudować na obszarach, które zostały objęte siecią kanalizacyjną. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy oczyszczalnia została wybudowana zanim ułożono sieć kanalizacyjną. Ponadto możliwość budowy oczyszczalni przydomowej na obszarach nieskanalizowanych zależy od planu zagospodarowania przestrzennego. Budowę oczyszczalni należy rozpocząć nie wcześniej niż po 30 dniach i nie później niż w przeciągu 2 lat od terminu zawartego w zgłoszeniu.

Przy tworzeniu projektu przydomowej oczyszczalni, warto określić sposób oczyszczania ścieków, który musi zostać dostosowany do warunków, jakie panują na działce. Na tym etapie należy także wskazać odbiornik oczyszczonych ścieków oraz dobrać właściwe elementy oczyszczalni. W przypadku oczyszczalni przydomowych niezbędny jest także osadnik wstępny, który powinien być zakopany blisko domu i zostać odpowiednio odpowietrzony. Ponadto podczas wyboru miejsca na osadnik, konieczne jest określenie jego odległość od studni, granicy działki, rur z gazem i wodą oraz od kabli elektrycznych.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż budowa oczyszczalni nie wymaga uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi, w przypadku gdy ilość ścieków nie przekracza 5m3 na dobę. Z kolei oczyszczalnie, których wydajność wynosi do 7,5m3 na dobę, nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie takiego faktu. Najlepszym okresem na budowę oczyszczalni jest sezon wiosenno-letnio-jesienny. Wtedy też nie ma trudności związanych z wykonywaniem wykopów. Co więcej budowę najlepiej jest również zsynchronizować z terminem wprowadzanie do domu. Należy bowiem pamiętać, iż szczególnie oczyszczalnie z osadem czynnym nie mogą działać bez stałego dopływu ścieków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena