W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie dlaczego płytki na balkonie tak czesto ulegają destrukcji?

Data dodania: 2016-03-01

Wyświetleń: 1788

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego płytki na balkonie pękają?

Głównym winowajcą odpowiedzialnym za pękające płytki oraz rdzę powstającą na elementach metalowych jest wilgoć, która gromadzi się w poszczególnych warstwach balkonu podczas opadów atmosferycznych.

Zaprawy klejowe często stosowane na balkonach i tarasach posiadają określoną wilgotność. Co z kolei wiąże się z procesem ich rozmrażania. Mówiąc prościej woda zawarta w zaprawie w zależności od temperatury zmienia stan skupienia z ciekłego na stały i odwrotnie. Cykle te powtarzają się systematycznie gdy temperatura na zewnątrz oscyluje około 0. Dostępne statystki mówią, że takich cykli jest 200 w ciągu jednego roku -czyli dość sporo. Woda przechodząc w inny stan skupienia zmienia swoją objętość o ok 9% i to właśnie ten proces jest przyczyną powolnego niszczenia balkonu. Wobec tego główne pytanie brzmi: jak zabezpieczyć balkon przed wodą?

Podstawową czynnością jaką należy wykonać to zabezpieczyć posadzkę przed dostawaniem się wilgoci w warstwy posadzkowe. Przy budowie lub remoncie balkonu należy użyć odpowiednich materiałów, które są przeznaczone do stosowania na zewnątrz (np. kleje mrozoodporne). Producenci chemii budowalenj często na swoich wyrobach umieszczają takie informacje, dlatego przy zakupie należy zwrócić na to szczególną uwagę. Kolejnym newralgicznym miejscem jest część zewnętrzna balkonu ,czyli tzw czoło. Tu głównym problem jest rdza powstająca przy obróbkach blacharskich.

Obecnie stosowanym rozwiązaniem tego problemu są profile okapowe, czyli tzw. okapniki balkonowe. Są produkowane z aluminium i pokrytego warstwą poliestrową. Takie połączenie nie tylko zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed korozcją ale również gwarantuje estetyczne wykończenie.

Temat profilaktyki i izolacji balkonów  jest bardzo szeroki. W kolejnych artykułach postaramy się poruszyć kolejne tematy związane tą dziedziną.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena