Lęk jest mocno połączony z poczuciem bezpieczeństwa i warto mieć na uwadze to, kiedy człowiek się boi. Całe życie opiera sie albo na lęku albo na spokoju. Życie w spokoju jest o wiele ciekawsze, ale również wpływa na zdrowie. Bardzo często natomiast kieruje ludźmi lęk i wtedy łatwo wpaść w jego pętlę. 

Data dodania: 2016-02-23

Wyświetleń: 716

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy dziecko jest małe zazwyczaj ma potrzeby zaspokojone. Najbardziej potrzeba mu miłości, poczucia bezpieczeństwa, ciepła i opieki. Ich ilość jest zupełnie inna, ponieważ każde dziecko ma inny poziom tych potrzeb. Jeśli są one w pełni zaspokojone przez rodziców, wtedy dziecko zdrowo się rozwija. Natomiast kiedy dziecku brakuje tego przez dłuższy czas, pojawiają się dziury.

 

Dziury zaczynają być wypełnione lękiem, poczuciem zagrożenia, brakiem i w miarę dorastania zapełnia je tak zwanymi zapychaczami. Najczęściej są to słodycze, słone przekąski, rozrywki, alkohol, papierosy, narkotyki, a także wszystko co przyjemne, ekscytujące. Praca także jest takim zapychaczem i zarabianie pieniędzy, ponieważ powstaje rodzaj przywiązania do czegoś po to, aby człowiek czuł się bezpiecznie.

 

Iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa jest niestety na krótką metę, choć może trwać nawet wiele lat. Do momentu uświadomienia sobie tego, dzieją się różne rzeczy. Człowiek wpada w różne uzależnienia, choćby seksoholizm, pracoholizm, materializm, czy zakupoholizm.

 

Jest to bardzo trudne, ponieważ można pomylić to ze zwykłym życiem i dawaniem sobie przyjemności. Różnica jest wtedy, kiedy tracąc to, co wydaje się cenne, czyli wszelkie rzeczy zewnętrzne, czy pracę, człowiek bardzo emocjonalnie do tego podchodzi. Widać wtedy, jak bardzo jest to uzależniające, przywiązujące czy wręcz swobodne.

 

Jeśli wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa jest w człowieku, co oznacza że ma je w sobie, nie potrzebuje gromadzić rzeczy zewnętrznych, czy wpadać w uzależnienia. Piszę o tym, ponieważ sama przez to przechodzę i są to bardzo trudne sprawy.

 

Człowiek jest w stanie paść na twarz, zaharować się na przysłowiową śmierć, tylko po to, aby poczuć się bezpiecznie. Żadne rzeczy świata zewnętrznego tego nie spowodują, ponieważ w każdym momencie można je stracić. Dopiero kiedy człowiek zostaje odziany z wartościowych dla niego rzeczy, może zacząć życie od nowa, na zupełnie innych podstawach.

 

Jest to trudne i potrzebna jest pomoc, żeby przez to przejść, ale dzięki temu można odzyskać spokój i wolność. Czasami jest to wewnętrzna praca nad sobą, czasami praca u psychologa, a czasem po prostu zwrócenie się do Siły Wyższej. Dla każdego ta pomoc może być zupełnie odmienna, jednak ważne jest to, aby uświadomić sobie poczucie lęku i poczucie bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena