Zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli to czytasz, to pytanie w tytule musiało zadziałać na Ciebie jak płachta na byka – „o, znowu ktoś chce mi sprzedać coś, czego zupełnie nie potrzebuję”. Ale nie. Będzie jeszcze gorzej, bo zamierzam użyć logiki.

Data dodania: 2016-02-08

Wyświetleń: 1175

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co trzeba wiedzieć, żeby napisać CV?

Na razie problemów nie przewiduję, ponieważ musisz wiedzieć, czy ma to być dokument ogólny, czy uszyty na miarę konkretnego stanowiska. To o tyle istotne, że w pierwszym przypadku nie można zastosować paru „sztuczek”, które czynią dokument bardziej atrakcyjnym. Ale skoro przymierzasz się do napisania CV, to tyle wiesz na pewno, tak samo, jak z całą pewnością wiesz, jakie wykształcenie i zawodowe możesz opisać w dokumencie. Jasne.

Czy potrafisz ułożyć właściwie swoje doświadczenie?

Przyjęło się, że doświadczenie i wykształcenie powinno być ułożone w kolejności chronologicznej. W praktyce jednak bardzo często dziś tworzy się dokumenty branżowe, które są czymś więcej, niż tylko wspomnieniem odbytej drogi zawodowej – mają być dowodem aktualności wiedzy i umiejętności wymaganych na konkretnym stanowisku, a w tym celu stosuje się przynajmniej kilka innych modeli CV, w których doświadczenie i wykształcenie nie są już uporządkowane według daty zakończenia. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób, samą tylko kolejnością wpisów, podkreślić atrakcyjność swojego CV, w jaki sposób zamierzasz się przebić przez setki innych dokumentów?

Czy wiesz, jakie informacje kontaktowe powinny znaleźć się w CV?

Teoretycznie to prosta sprawa, bo wszyscy przecież wiedzą. Ale sytuacja się komplikuje, jeśli uświadomisz sobie, że podawanie adresu e-mail, który dziś jest przecież normą, kilkanaście lat temu było mocno kontrowersyjne. A czy dziś można znaleźć podobny kontakt? Taki, którego umieszczenie może Ci pomóc albo zaszkodzić, a jeśli tak, to czy wiesz, kiedy możesz go użyć? Takim kontaktem jest na przykład adres profilu (nazwa użytkownika) w Golden Line czy LinkedIn, ale już nie Facebook. Tylko czy potrafisz ten kontakt osadzić w konkretnym miejscu dokumentu? Czy wiesz, czy powinien się znaleźć nad telefonem czy niżej od niego? Takie drobiazgi też mają znaczenie!

Czy potrafisz użyć formalnego języka?

Tutaj też z pozoru sprawa jest łatwa, bo w zasadzie CV nie jest przecież jakimś szczególnie skomplikowanym dokumentem. Tak Ci się wydaje? To dlaczego piszesz „Wykształcenie”, a nie „Nauka” i „Doświadczenie zawodowe”, a nie „Praca”? Bo tak mówi szablon. No właśnie – a gdybyś chciał przygotować, dajmy na to, CV w języku angielskim, czy umiałbyś wskazać dobry szablon? Czy CV w ogóle spełniłoby wymogi formalne? Jeśli składałeś już dokumenty w różnych firmach i znikąd nie dostałeś odzewu, może po prostu to, co miałeś za CV, wcale nim nie było, ponieważ nie spełniło podstawowych wymogów formalnych? Pamiętaj, że przecież często właśnie najprostsze błędy mają największy znaczenie, a tak łatwo je popełnić.

Mam nadzieję, że przekonałem Cię chociaż trochę do tego, że napisanie CV to nie jest bułka z masłem i pięć minut na to na pewno nie wystarczy. Być może nawet stwierdziłeś, że kiedy chodzi o wymarzoną pracę, nie zaryzykujesz błędu i powierzysz przygotowanie dokumentu specjalistom. Tak, to ma sens – dobrze napisane CV naprawdę zwiększa Twoje szanse w rekrutacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena