Artytkuł poświęcony tematyce inwestycji w obligacje. Zawiera krótki przegląd trzech rodzai obligacji. Omówienie ich wad i zalet.

Data dodania: 2016-02-05

Wyświetleń: 899

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

          Będąc inwestorem często stajemy przed trudnymi wyborami. Aby dokonać tego właściwego należy przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę o wszystkich instrumentach rynku finansowego, w które możemy zainwestować. Musimy przeanalizować zarówno opłacalność jak i wielkość ryzyka,  które w każdym przypadku podejmujemy.  Jeśli nasz wybór padł na obligacje to jeszcze nie koniec rozważań. Istnieje bowiem kilka ich rodzai.

          Obligacje są instrumentem dłużnym rynku finansowego. Występują w postaci papieru wartościowego, który nabywamy od emitenta w zamian za udostępnienie mu naszego kapitału. Bardzo często nasz wybór waha się pomiędzy nimi a lokatami bankowymi. W przypadku obligacji możemy osiągnąć większy zysk. Dodatkowo  jest to bezpieczna forma inwestowania.  Nie oznacza to jednak, że nie bierzemy na siebie żadnego ryzyka. Jest ono bowiem adekwatne do stopy zwrotu, jaką dana obligacja posiada. Obecnie mamy do wyboru trzy rodzaje obligacji. Są to obligacje skarbowe, komunalne i korporacyjne.

          Obligacje skarbowe. Jak sama nazwa wskazuje są emitowane przez Skarb Państwa. Nabywamy je w zamian za odstąpienie Państwu pewnej kwoty pieniężnej. Skarb Państwa przeznacza te środki na sfinansowanie wydatków publicznych.  Obligacje te są długoterminowe. Cechują się jednak niskim oprocentowaniem, bo jedynie około  2- 3 %. Uważane są również za najbezpieczniejsze. Z uwagi jednak na niskie oprocentowanie nie chronią nas przed inflacją.

          Drugą grupą obligacji, jakie potencjalny inwestor ma do wyboru są obligacje komunalne. W tym przypadku emitentem jest jednostka samorządu terytorialnego.  Tu zarobić na oprocentowaniu możemy już trochę więcej. Wynosi ono około 6 %. Problemem jest jednak zakup tych obligacji bezpośrednio od emitenta.  A ich ceny na rynku wtórnym, gdzie są sprzedawane przez banki są dużo wyższe niż u emitentów.

          Pozostaje jeszcze grupa obligacji, zwanych obligacjami korporacyjnymi.  Jest ona najbardziej zróżnicowana. Oprocentowanie tego rodzaju papierów wartościowych posiada bardzo szeroki zakres i może wynosić nawet do 15%. Ryzyko związane z ich wykupem jest o wiele większe niż w przypadku obligacji skarbowych lub komunalnych. Wszystko jednak zależy od ich emitenta a głównie od jego pozycji rynkowej. Na przykład w momencie kłopotów finansowych spółki lub niewypłacalności emitenta możemy spotkać się z problemami związanymi z obniżeniem wartości obligacji w pierwszym przypadku bądź niewypłaceniem odsetek od nich w drugim.

          W celu uniknięcia stresu i zmniejszenia ryzyka związanego z inwestowaniem w obligacje powinniśmy ocenić sytuację emitenta, zwłaszcza w przypadku obligacji korporacyjnych. Podstawową zasadą towarzyszącą każdej inwestycji jest bowiem zasada rosnącego ryzyka wraz z rosnącym potencjalnym zyskiem. W przypadku obligacji skarbowych jest ono najmniejsze, ale i zysk niewielki.Dlatego wybierając którąś z powyższych opcji weźmy pod uwagę wszystkie okoliczności. Zarówno te dotyczące samego emitenta i jego sytuacji jak i dodatkowych opcji, które nam on oferuje przy zakupie obligacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena