Ekonomiczna jazda samochodem polega na takim prowadzeniu pojazdu chemicznego, aby koszty jego eksploatacji były możliwie jak najniższe. W obliczu wysokich cen paliw umiejętności oszczędnej jazdy autem są jak najbardziej pożądane.

Data dodania: 2016-01-28

Wyświetleń: 1011

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zasada nr 1 Przewidywanie sytuacji na drodze

Samochód spala więcej benzyny czy diesla, jeśli kierowca gwałtownie przyspiesza i hamuje, nawet widząc zapalające się na skrzyżowaniu czerwone światło. Ważne jest, aby przewidywać sytuacje na drodze i nie rozpędzać samochodu, kiedy nie jest to potrzebne. Dostosowanie prędkości do aktualnie panujących warunków na drodze, na przykład jazdy w miejskim korku, pozwoli na zredukowanie ilości spalanego paliwa.

Zasada nr 2 Wyłączanie zapłonu podczas postoju

Podczas postoju, w oczekiwaniu na otwarcie przejazdu kolejowego, albo stojąc w dużym korku na bramkach przed wjazdem na autostradę, najlepiej nie pozostawiać włączonego silnika. Zgaszenie silnika nawet podczas krótkiego postoju, przekłada się na niższe koszty eksploatacji pojazdu.

Zasada nr 3 Biegi a prędkość obrotowa pojazdu

Zmiany biegów w samochodzie powinniśmy dokonywać w optymalnym zakresie prędkości obrotowej silnika. Zasadniczo, im niższa prędkość obrotowa, tym niższe będzie zużycie paliwa. Zaraz po uruchomieniu silnika nie należy go rozgrzewać, a od razu zmienić bieg na wyższy, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości. Jazda na niższym biegu redukuje zużycie paliwa i emisję szkodliwych spalin do atmosfery. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce trzeba ruszyć i rozpędzić się tylko do właściwej prędkości, co pozwoli na obniżenie zużycia paliwa.

Zasada nr 4 Równa prędkość jazdy

Zalecana jest jazda z równomierną prędkością, bez gwałtownego i długotrwałego przyspieszania. Najlepiej po rozpędzeniu samochodu utrzymywać stałą prędkość. Do tego celu można wykorzystać tempomat.

Zasada nr 5 Przygotowanie samochodu do drogi

Samochód powinien być wyposażony w opony dostosowane do aktualnej pory roku. Ważne jest, aby w oponach było właściwe ciśnienie. Jeśli będzie ono zbyt niskie, pojawią się wyższe opory toczenia, co zwiększy zużycie paliwa nawet o około 10 proc. 

Nie powinniśmy zanadto obciążać samochodu. Im większy bagaż przewozimy, tym więcej paliwa zużywamy. Negatywnie na oszczędność jazdy wpływa zainstalowanie na dachu bagażnika czy relingu do nart lub rowerów.

Zasada nr 6 Klimatyzacja tylko wtedy, gdy jest potrzebna

Jeżdżąc cały czas samochodem z wyłączoną klimatyzacją, zużycie paliwa może zwiększyć się nawet do dodatkowych 2 litrów na 100 km. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena