Decyzja o zaciągnięciu kredytu nigdy nie jest łatwa. Jest to zobowiązanie na długie lata, rata jest stosunkowo wysoka, jednakże niewiele osób stać na to, aby kupić swoje własne mieszkanie czy dom za gotówkę.

Data dodania: 2016-01-25

Wyświetleń: 1040

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właśnie w takiej sytuacji pojawia się z pomocą kredyt hipoteczny. Co zrobić, aby go otrzymać?

Przede wszystkim, aby dostać kredyt, należy przekonać bank, że będzie się w stanie spłacić raty zgodnie z przewidzianym w umowie harmonogramem, czyli posiadasz zdolność kredytową. Zależy ona przede wszystkim od dochodów, jakie uzyskujesz, oraz od rat i kredytów, jakie już spłacasz. Należy jednakże pamiętać, że każdy bank w różny sposób oblicza zdolność kredytową klienta, więc nie zawsze jest gwarancja, że w tym konkretnym, który się wybrało, otrzyma się pieniądze. Oprócz naszych dochodów i comiesięcznych zobowiązań, bank weźmie pod uwagę limity na kartach kredytowych, wnikliwie przeanalizuje też naszą historię kredytową.

Niezwykle ważne jest posiadanie wkładu własnego – bez niego nie ma szans, że otrzyma się kredyt hipoteczny w jakimkolwiek banku. Dotychczas wysokość wkładu własnego wynosiła 10% wartości nieruchomości, jednakże od stycznia bieżącego roku wzrosła o 5%. Jest to znacznym utrudnieniem dla kredytobiorców – znacznie trudniej jest uskładać wymaganą kwotę, przez co znacząco wydłuża się czas oczekiwania na zakup wymarzonej nieruchomości. Dodatkowo, banki podwyżyły marżę za udzielenie kredytu, co również wpływa na całkowite koszty.

Kolejnym krokiem jest wybór banku – należy na spokojnie zapoznać się z ofertą jak największej ich ilości, aby wybrać taki, który ma najkorzystniejsze warunki. Następnie należy złożyć wniosek kredytowy i czekać na jego rozpatrzenie. Zazwyczaj zajmuje to kilka dni, do dwóch tygodni. Musisz oczywiście skompletować stosowne dokumenty – jednym z najistotniejszych jest zaświadczenie o zarobkach. Analityk bankowy oceni sytuację finansową kredytobiorcy i stan kredytowanej nieruchomości. Jeśli otrzyma się pozytywną decyzję będzie można podpisać umowę właściwą oraz wszelkie niezbędne dokumenty. Jeśli kredyt zaciągany jest przez małżeństwo, oboje małżonków musi podpisać umowę.

Ostatnim krokiem jest wypłata kredytu. W zależności od tego, czy nieruchomość kupuje się na rynku wtórnym czy pierwotnym, następuje ona albo w całości, albo w transzach. Fizycznie nie dostajemy tych pieniędzy "do ręki", są one przekazywane na odpowiedni rachunek bankowy.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena