Ulgi, które podatnicy mogą odliczyć wypełniając rozliczenie PIT za 2015 r., możemy podzielić na dwa rodzaje – odliczane od dochodu/przychodu i odliczanie od podatku. W większości przypadków, ulgi podatkowe odliczane w PIT muszą zostać odpowiednio udokumentowane, jednak podatnicy nie mają obowiązku składania dokumentacji wraz z deklaracją roczną.

Data dodania: 2015-12-31

Wyświetleń: 825

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ulgi podatkowe, z których mogą skorzystać podatnicy rozliczając przychody osiągnięte w trakcie 2015 r. możemy podzielić na dwa rodzaje – odliczane od podstawy do opodatkowania (dochodu lub przychodu) i odliczane bezpośrednio od podatku. Nie da się ukryć, że ulgi, które w formularzu PIT 37 za 2015 są odliczane od podatku mają zdecydowanie większy wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego, jakie będzie musiał uregulować podatnik.

Warto wspomnieć, że niektóre ulgi, z których korzystają obecnie podatnicy znajdują się w katalogu obowiązujących ulg podatkowych, a niektóre nie. Ulgi wykreślone z katalogu nadal obowiązują, jednak tylko i wyłącznie na podstawie tzw. praw nabytych. Oznacza to, że mogą z nich korzystać tylko ci podatnicy, którzy nabyli prawo do ulgi zanim została ona usunięta.

Do ulg podatkowych, które podatnicy odliczają od podstawy do opodatkowania należą: ulga internetowa, rehabilitacyjna, na IKZE, na szkolenie uczniów oraz na pomoc domową. Natomiast bezpośrednio od podatku odejmujemy ulgę abolicyjną,odsetkową oraz prorodzinną. Za najistotniejszą z ulg uznaje się ulgę na dzieci, ponieważ jej wysokość może mieć bardzo znaczący wpływ na wysokość podatku, jaki musi opłacić podatnik. Bardzo często zdarza się, że niweluje ona zobowiązanie podatkowe w całości.

Przyjrzyjmy się zatem po kolei wszystkim ulgom, z których mogą skorzystać podatnicy wypełniający formularz PIT 37 za 2015 r.

Ulga internetowa pozwala na odliczenie wydatków poniesionych w celu posiadania dostępu do sieci internetowej. Po wprowadzonych zmianach, z ulgi można skorzystać dwukrotnie, w dwóch następujących po sobie latach. Zatem prawo do ulgi przysługuje podatnikom, którzy rozliczali ulgę w 2014 r. oraz osobom, które będą uwzględniały ulgę w zeznaniu rocznym po raz pierwszy. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 760 zł, a wydatki wypisane w formularz PIT 37 za 2015 muszą zostać przez podatnika udokumentowane.

Prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom (jeżeli roczny dochód niepełnosprawnego nie przekracza 9 120 zł). W ramach ulgi podatnicy mogą odliczyć od dochodu/przychodu wydatki poniesione na ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywania czynności życiowych oraz wydatki poniesione na tzw. cele rehabilitacyjne. Niektóre odliczenia są limitowane, a inne nie.

Ulga na IKZE jest skierowana do podatników, którzy w trakcie mijającego roku wpłacali comiesięczne składki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Odliczeniu podlegają tylko te składki, które faktycznie zostały opłacone, sama wymagalność składki nie uprawnia do dokonania odliczenia.

Z ulgi na pomoc domową i z ulgi na szkolenie uczniów można aktualnie skorzystać jedynie na podstawie praw nabytych. Podatnicy, którzy wcześniej nabyli prawo, do którejś z powyższych ulg, dokonują odliczania w pit za 2015 r. na takich samych zasadach jak w latach ubiegłych.

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać tylko ci podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Przyznanie prawa do ulgi jest zależne od osiąganych dochodów, liczby posiadanych dzieci oraz stanu cywilnego podatnika. Od zeszłego roku osoby, które osiągają zbyt niskie dochody, aby odliczyć ulgę w pełnym wymiarze, otrzymują zwrot niewykorzystanej kwoty.

Ulga odsetkowa funkcjonuje jedynie na podstawie praw nabytych. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy wzięli kredyt na cele mieszkaniowe przez 1 stycznia 2007 r. W ramach ulgi możliwe jest odliczenie od podatku odsetek od kredytu, które zostały opłacone w trakcie 2015 r.

Ostatnią z ulg jest ulga abolicyjna, nazywana także ulgą na powrót. Jest ona skierowana do podatników uzyskujących przychody poza granicami kraju, którzy musieli opodatkować zagraniczne przychody korzystając z metody proporcjonalnego odliczenia. Zarówno tę, jak i wszystkie pozostałe ulgi można odliczyć korzystając z interaktywnych druków PIT-37.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena