Bazylia azjatycka (tulsi) jest  często określana jako święta bazylia ( holy basil). Roślina ta jest tak święta, że często paciorki modlitewne są robione z drewna pochodzącego z jej korzeni. 

Data dodania: 2016-01-05

Wyświetleń: 2237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Holy Basil-święta roślina z Indii. Czyli jak się uchronić od przeziębienia i grypy.

Zajmuje bardzo ważną pozycję zarówno w kulturze jak i religii. Jest potężnym ziołem używanym od ponad 5000 lat w Indiach przy leczeniu przeziębień, kaszlu i grypy. Mówi się również o jej oczyszczającym z toksyn działaniu oraz zdolnościach regulacji gazów trawiennych i wzdęć.Święta bazylia” jest autochtonem subkontynentu indyjskiego. Rośnie w postaci rozległego krzewu osiągającego do pół metra wysokości, jej liście zaś mają owalny kształt o ząbkowatych krańcach. Kolorystyka krzewu mieści się między jasną zielenią, a ciemną purpurą w zależności od rejonu, w którym rośnie.

Leczenie przy jej pomocy należy do jednych z najskuteczniejszych w ziołolecznictwo. Większość domowych apteczek w Indiach zawierą ją w jakiejś postaci.  Tulsi jest zalecana w profilaktyce zachorowań na przeziębienia i grypę. Leczy łagodne infekcje górnych dróg oddechowych oraz działa wspomagająco przy zapaleniu oskrzeli i zatok. Działa łagodząco w przypadku kaszlu, bólu gardła oraz chrypki.

Stosowana na czczo działa przeciwpasożytniczo. Usuwa nieprzyjemny zapach z ust. Hamuje rozwój bakterii Candida w jelicie grubym. Zatrzymuje procesy fermentacyjne w jelicie grubym. Tulsi wspomaga także procesy trawienia oraz pobudza przemianę materii.

Istotną korzyścią przyjmowania rośliny tulsi jest ogólne wzmocnienie organizmu, poprawa odporności oraz zmniejszenie częstości zapadania na infekcje.

Według Ajurwedy takimi właściwościami są na przykład  działanie przeciwbólowe, łagodzenie kaszlu, infekcji dróg oddechowych.

Szerokie spektrum zastosowania poparte badaniami naukowymi to: zastosowanie przy kamieniach nerkowych, problemach z sercem, bólami głowy, zaparcia, wzdęcia, bólu ciała oraz ukąszeń insektów. Może okazać się również niezmiernie pomocna w rzucaniu palenia lub wyzbywaniu się innych uzależnień. Ze względu na swoje oczyszczające cechy, stosowana jest w wielu ośrodkach odwykowych jako elemment wspierający terapie.

“Tulsi” obniża poziom stresu. Od setek lat była uznawana za adaptogenną, czyli wspomagającą radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami. Bazylia azjatycka wspomaga normalizacje poziomów cukru we krwi co jest wspaniałą nowiną dla diabetyków typu drugiego. Może również wpływać na poziom cholesterolu. Święta bazylia jest nieoceniona jeśli chodzi o zdrowie naszego serca. egularna zażywanie herbaty z tulsi lub rzucie liści tej rośliny może chronić płuca przed szkodliwymi infekcjami i przeziębieniem Jest rośliną chroniącą organizm przed zapaleniami  i artretyzmem.

Wiele kobiet w Indiach używa bazylii azjatyckiej regularnie w swojej kosmetycznej rutynie.  Ma sprawdzone zastosowanie w walce z egzemą, trądzikiem i pryszczami. Można ją stosować robiąc pastę na bazie liści i wody, parząc z niej herbatę lub pozyskać sok przy użyciu sokowirówki. Okazuje się również, że roślina ta świetnie działa na wszelkiego rodzaju skaleczenia i mechaniczne zmiany skórne. Zaleca się także jej stosowanie w przypadku osłabionych włosów. Regeneruje je bowiem i wzmacnia. Działa przeciwłupieżowo i zapobiega swędzeniu skóry.

Gdzie można znaleźć tę roślinę?
Jest dostępna w wielu sklepach online sprzedających zdrową żywność. Pamiętać należy jednak, że poza szeroko stosowaną nazwą – bazylia brazylijska czy też rodzimą nazwą “tulsi” , roślina ta jest przez wielu nazywana świętą bazylią.

Jest powszechnie dostępna, wiele firm sprzedaje naturalne suplementy w tabletkach z wyciągiem z tulsi oraz herbaty na jej bazie. Dzięki swoim właściwością może skutecznie zastąpić poranną kawę. Początek dnia wraz z nią jest zupełnie innym przeżyciem. Dla ludzi, którzy nie mogą się obudzić polecamy zmieszanie bazylii z czarną herbatą. Ma ostro – słodkawy smak i delikatnie wprowadzi nas w lepszy dzień.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena