Współcześnie coraz więcej osób boryka się z problemem wypadania włosów czy nawet dość zaawansowanym łysieniem. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale zaczyna stanowić dolegliwość coraz młodszych. 

Data dodania: 2015-12-11

Wyświetleń: 1959

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Łysienie - alternatywne metody leczenia

Przyczyn tego zjawiska może być wiele - od uwarunkowań genetycznych, przez niewłaściwą dietę, stres, a na różnych chorobach skończywszy. Rynek oferuje szeroki wybór kosmetyków, preparatów oraz zabiegów w gabinetach kosmetycznych, które mają pomóc w walce z łysieniem. Jednak co zrobić, gdy te metody zawodzą?

Przyczyny łysienia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przyczyn łysienia może być wiele. Najczęściej jest ono spowodowane niewłaściwą pielęgnacją skóry głowy oraz włosów poprzez stosowanie źle dobranych oraz niskiej jakości kosmetyków, a także obciążanie włosów farbowaniem, kosmetykami do stylizacji. Kolejnym powodem może być nieodpowiednia dieta, uboga w niezbędne składniki mineralne oraz witaminy.

Częściej jednak łysienie ma podłoże chorobowe i może być wywołane anemią, grzybicą skóry, nieprawidłową pracą tarczycy, zaburzeniami hormonalnymi czy nowotworami, a także może być wynikiem obciążenia genetycznego.

Rodzaje łysienia

Wśród najpopularniejszych rodzajów łysienia wymienić należy:

- łysienie androgenowe, typowe dla mężczyzn, jednak występuje również u kobiet, wywołane czynnikami hormonalnymi, głównie po przekroczeniu 30 roku życia. Łysienie to objawia się stopniowym zanikiem włosów na czubku głowy oraz znacznym osłabieniem włosów,

- łysienie plackowate, którego przyczyny nie do końca są znane. Uważa się jednak, iż tego typu łysienie wywołane jest przez osłabienie układu odpornościowego pod wpływem wirusów, grzybów, bakterii. Objawia się ono miejscową utratą włosów nie tylko na głowie, ale również na innych częściach ciała,

- łysienie rozlane, które przejawia się wypadaniem włosów na całej głowie. Główne przyczyny tego rodzaju łysienia to niewłaściwa dieta, która nie dostarcza cebulkom włosów podstawowych składników odżywczych, choroby (zakażenia), stres, hormony.

Alternatywne metody leczenia

Gdy zawodzi tradycyjne leczenie w oparciu o przyjmowanie odpowiednich leków czy stosowanie właściwej diety, warto sięgnąć po inne sposoby na łysienie, jak na przykład masaże skóry głowy, mające na celu poprawę jej ukrwienia oraz stymulowanie meszków włosowych, światłoterapię czy hydroterapię.

Doskonałe efekty w leczeniu łysienia, zwłaszcza plackowatego, daje akupunktura, która okazuje się niezwykle skuteczna w walce z wieloma chorobami i dolegliwościami, w przypadku których tradycyjna medycyna zawodzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena