Artykuł opowiada o nowej usłudze dla top menedzerów czyli o executive coachingu.

Data dodania: 2015-12-04

Wyświetleń: 1070

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Executive coaching to rodzaj usługi, w której coach pracuje indywidualnie ze swoim klientem – w tym przypadku liderem firmy, prezesem zarządu, dyrektorem generalnym, członkami zarządu czy ścisłym kierownictwem organizacji. Nie chodzi o psychoterapię, tylko kreatywne rozwijanie i dostrzeganie nowych możliwości w celu awansu zawodowego.

Executive coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga osobom ze ścisłego kierownictwa organizacji. Nie koncentruje się w nim na redukowaniu psychicznego bólu ani na niesieniu pomocy w problemach psychicznych czy emocjonalnych. Jego cel to poprawa jakości wykonywania zadań biznesowych. Korzyści programu przekładają się na uczestnika, a później na jego podwładnych i całą firmę w myśl zasady: „Zmień siebie, a zmienisz cały świat”.


Supermen(edżer)


Ex ecutive coaching wziął swój początek od coachingu. Zauważono, że osoby zajmujące odpowiedzialne stanowiska w firmach również, a może przede wszystkim, potrzebują wsparcia w swojej karierze. Często mają one znakomite umiejętności twarde w swoich dziedzinach pracy. Świetnie opracowują strategie, analizują, zarządzają produktami czy są doskonałymi finansistami. Z tych powodów zostali przecież menedżerami.


Twarde zalety to nie wszystko


Istnieją też inne umiejętności – tzw. miękkie. Zaliczamy do nich zarządzanie ludźmi, budowanie zespołu, motywowanie i rozwijanie pracowników, a także zdolności przywódcze oraz zarządzanie sobą w czasie. Brak tych cech powoduje, że kariera osób z pionu kierownictwa staje w martwym punkcie. Executive coaching ma to zmienić. Coach pracuje indywidualnie z menedżerem, układając mu plan działania. W ten sposób uczestnik programu otrzymuje informacje zwrotną odnośnie swoich słabych stron, które dzięki trenerowi może zmienić w atuty i kontynuować błyskotliwą karierę w organizacji. Coach często jest jedyną osobą, która może szczerze porozmawiać z menedżerem i uświadomić mu sedno jego błędów. Z tego powodu ten rodzaj coachingu stał się bardzo popularny.


Korzyści dla podwładnych


Menedżer, pracując z trenerem, uczy się działać w kulturze coachingowej, tzn. poprzez doświadczenie korzyści wynikającej ze wsparcia otrzymanego od innej osoby, zaczyna nabierać takich samych nawyków jak coach. W każdym obszarze, następuje przełożenie pozytywnych wzorców na podwładnych, którzy zaczynają naśladować szefa.


Skąd taka skuteczność?


O skuteczności executive coachingu decyduje głównie fakt, że polega on na spotkaniach indywidualnych. Praca koncentruje się na konkretnych problemach danego człowieka, dlatego można wiele zmienić w menedżerze (oczywiście – o ile sam chce się doskonalić). Dobry coach może pomóc rozwiązać wiele problemów w pracy, przyczynić się do awansu, spowodować ogromny postęp czy stać się przyjacielem i mentorem, ale ostateczny sukces i tak zależy od menedżera. W końcu, jak mawiał Cyceron: „Nie wystarczy zdobywać mądrości – trzeba z niej jeszcze korzystać”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena