Pomysł stworzenia obrabiarki sterowanej numerycznie powstał na potrzeby wojskowego lotnictwa amerykańskiego, już w połowie XX wieku. Maszyny CNC to urządzenia takie jak tokarki, frezarki czy lasery, wyposażone w układ sterowania numerycznego, który można w dowolny sposób zaprogramować.

Data dodania: 2015-12-07

Wyświetleń: 1440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC

Zasadą działania maszyn CNC jest określenie za pomocą programu wzajemnego położenia narzędzia i przedmiotu poddawanego obróbce tak, by uzyskać odpowiednie, pożądane rezultaty i zaprogramowanie urządzenia by wykonywało określone zadanie automatycznie. Praca na maszynach CNC daje możliwość szybkiego, precyzyjnego i powtarzalnego wykonywania skomplikowanych kształtów i przedmiotów, dzięki czemu ta technologia spowodowała rewolucję i ogromny postęp w przemyśle wytwórczym. Poprzez ciągły rozwój technologii możliwe jest wprowadzanie coraz to nowych udoskonaleń w maszynach CNC, dzięki czemu urządzenia te są szybsze i coraz bardziej dokładne. Maszyny CNC takie jak tokarki, frezarki, wiertarki, wycinarki wodne, lasery, znajdują zastosowanie głównie w produkcji wielkoseryjnej i masowej, ale też w produkcji małoseryjnej i jednostkowej.


Aby zostać operatorem obrabiarki CNC wystarczy ukończyć odpowiedni kurs zakończony egzaminem i uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu i zaświadczenia na drukach MEN (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych), które są zgodne z prawem i uznawane w Polsce i UE. W związku z dużym zapotrzebowaniem na operatorów maszyn CNC na rynku jest wiele ofert kursów. Ilość godzin trwania takiego kursu zależy od firmy która oferuje szkolenie, ale zazwyczaj jest to około 50 godzin niezbędnej teorii i zajęć praktycznych. W niektórych firmach w zależności od wybranego modułu kursy mogą trwać dłużej, nawet 185 godzin w przypadku kursu na programistę i operatora w jednym. W przypadku kursu dla początkujących lepiej jeśli trwa on dłużej i zawiera więcej zajęć praktycznych. Koszty kursu na operatora CNC zaczynają się od 1200 zł do 2500 zł lub czasem więcej (jeśli w cenie kursu jest zakwaterowanie i wyżywienie).


Program kursu dla operatorów obrabiarek CNC jest wszędzie taki sam, ale niektóre elementy, takie jak praca na rzeczywistych urządzeniach lub na symulatorach, zależą od firmy która przeprowadza szkolenie. Na każdym kursie uczestnik nabędzie wiadomości na temat obróbki skrawaniem i narzędzi skrawających oraz dokumentacji technologicznej, programowania i czytania oraz wdrażania programów obróbczych na obrabiarkach numerycznych, przygotowania maszyny do obróbki, sterowania i kontrolowania przebiegu obróbki na obrabiarce CNC. W programie szkolenia znajdziemy również wybrane zagadnienia z budowy i zastosowania obrabiarek CNC, zasady budowy programów do obróbki, obsługi i manualnego programowania urządzeń CNC, programowania z wykorzystaniem komputerowego systemu wspomagania, obsługi maszyn i urządzeń pomiarowych. Uczestnik szkolenia po jego ukończeniu powinien posiadać podstawową wiedzę dotyczącą budowy i zasad działania obrabiarek CNC, praktyczną umiejętność obsługi tego typu urządzeń i podstawową wiedzę z zakresu ich programowania.


Na rynku pracy jest zbyt mało specjalistów posiadających faktyczną wiedzę techniczną i rzeczywistą umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Ukończenie kursu operatora CNC w znaczny sposób podniesie kwalifikacje i atrakcyjność pracownika już w postępowaniu rekrutacyjnym oraz da dobrą bazę do dalszego rozwoju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena