Każdy z nas kiedyś słyszał, o czymś takim jak segregacja odpadów. Każdy z nas wie, że odpady są jednym z poważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych dla nas samych - ludzi. Dlaczego więc tak mało w tym kierunku robimy? Jak segregować odpady?

Data dodania: 2008-07-31

Wyświetleń: 5756

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od paru miesięcy jesteśmy zalewani informacjami na temat super biodegrowalnych toreb ekologicznych, wprowadzanych w co drugim hipermarkecie. Jednak dużo mniej się mówi, o tym co tak naprawdę z nimi zrobić już po zakupach. Prawie, w ogóle nie słychać gdzie je mogę wyrzucić i co się z nimi stanie. Prawdziwa segregacja odpadów to w Polsce temat prawie tabu. Niby każdy słyszał, ale mało kto wie jak się do tego zabrać.
Sam święty nie jestem. Czasami nie chce mi się myć słoika po jakimś sosie, czasami wrzucam butelki pet nie zgniatając ich, ale proszę mi wierzyć- staram się. Jednak to, co widzę przy pojemnikach do segregacji opadów poważnie każe mi się zastanawiać nad sensem zrobienia i tego małego wysiłku. Po co mam się wysilać i myc i segregować, jeżeli sąsiad z innej klatki wrzuca jak popadnie szkło razem z plastikiem i metalem do jednego pojemnika. Ręce mi kiedyś opadły jak zobaczyłem starszą panią, bardzo starannie przez odpowiednio spreparowany lejek, wsypującą popiół do pojemnika ze szkłem. Rozumiem, że tych pojemników u nas jak na lekarstwo, że biedne stoją często niewybierane przez parę tygodni. Jednak jak już stoją to chyba nie dla ozdoby. Poszperałem na sieci i poniżej wypisałem, co można wyrzucić do poszczególnych pojemników. Również to, czego się tam również nie wrzuca.
Chciałbym, żeby ten artykuł pomógł, chociaż jednej osobie nawrócić się w kwestii jakiejkolwiek segregacji odpadów, inaczej w niedługim czasie to one zasypią nas doszczętnie.
Wszystko to co możemy jeszcze raz wykorzystać, co się da przetworzyć, powinniśmy posegregować. Wtedy okaże się, że to co nam zostało i musimy wrzucić do ogólnego kosza to już znikoma ilość tego co wyrzucaliśmy wcześniej.

Zaczynamy. Najpierw podstawy kolorystyczne. Każdy pojemnik ma swój kolor.
NIEBIESKI - papier; BIAŁY- kolor szkła; ŻÓŁTY- plastik; CZERWONY -metal. Żeby było jeszcze łatwiej, każdy pojemnik jest opisany po polsku.

Co można wrzucić do pojemnika koloru NIEBIESKIEGO z napisem PAPIER? Gazety i czasopisma, katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, książki z miękkimi okładkami lub z usuniętymi twardymi okładkami (od razu pytanie, co zrobić z tymi twardymi okładkami, bo ja nie znalazłem na to odpowiedzi), torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe. Niedawno dowiedziałem się też, że można tutaj wrzucać, te najnowsze biodegrowalne torby z hipermareketów. Acha, bym zapomniał, pamiętaj żeby usunąć zszywki, metalowe części i plastikowe opakowania. Natomiast nie wrzucamy: zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego, (na takim papierze najczęściej są drukowane paragony) oraz faksowego, papieru przebitkowego (to też paragony, a także faktury). Kartonów po mleku i napojach ( w środku jest folia), pieluch jednorazowych, podpasek, artykułów i papierów higienicznych. Pozostałych po remoncie tapet i worków po cemencie, również, do niebieskiego pojemnika. się nie wrzuca.

SZKŁO - POJEMNIK BIAŁY
Tutaj powinno się wrzucać: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach. Oczywiście w sytuacji, kiedy stoją dwa osobne pojemniki na szkło białe i kolorowe, należałoby wziąć poprawkę na ten fakt. Wrzucamy czyste opakowania. Mimo, że to fajna zabawa, nie tłuczemy wyrzucanego szkła.
Do białego pojemnika nie wrzuca się: szkła stołowego, fajansu; porcelany i ceramiki; żarówek, lamp neonowych i fluorescencyjnych, rtęciowych (lampy i żarówki powinny być odbierane przez sklepy, w których kupowaliśmy nowe); reflektorów, izolatorów; szkła żaroodpornego, szkła okularowego; ekranów i lamp telewizorowych (w tym wypadku też sklep ma obowiązek przy zakupie nowej elektroniki zabrać od nas starą); szyb samochodowych.

Następny to PLASTIK - pojemnik koloru ŻÓŁTEGO
Po uprzednim zgnieceniu, możemy wrzucić, czyste butelki po napojach, butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, reklamówki, (ale nie torby opisane jako biodegrowalne), plastikowe koszyczki po owocach.
Kiedyś spotkałem się też z takim specjalnym "drucianym pojemnikiem" tylko na butelki pet.
Takie rzeczy jak: butelki i pojemniki z zawartością, opakowania po lekarstwach (chyba już w każdej aptece stoi specjalny pojemnik na opakowania i przeterminowane lekarstwa), butelki i pojemniki po olejach (spożywczych, chłodniczych i silnikowych), pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, zabawki, sprzęt AGD, oraz styropian ten pojemnik omijają szerokim łukiem. Oczywiście znowu, stary sprzęt AGD, przy zakupie nowego, spokojnie zostawiamy w sklepie
Ostatni pojemnik jest koloru CZERWONEGO z napisem METAL.
Możemy się tutaj pozbyć: puszek po napojach, puszek po konserwach, metali kolorowych, kapsli oraz innych elementów metalowych.
Nie pozbędziemy się: opakowań po aerozolach, puszek po farbach i baterii. Coraz więcej sklepów ma specjalne pojemniki na baterie. No i zawsze przed wrzuceniem puszki należy ją potraktować z buta, najzwyczajniej zgniatając.
Osobiście jeszcze nie widziałem, ale jest jeszcze coś takiego jak worek lub pojemnik z napisem "mokre-bio". Do niego wyrzucamy: odpady z owoców i warzyw, odpadki kuchenne, fusy od herbaty, kawy wraz z filtrami, skorupki jaj. Nie należy wrzucać: resztek mięsa, wędlin, ryb, kości.

Możesz od razu zacząć od takich najdrobniejszych rzeczy jak:
• jeżeli wypijasz dużo napojów, kupuj je w większych butelkach,
• ogranicz ilość torebek plastikowych, prosząc o pakowanie produktów w papier lub weź torbę wielokrotnego użytku,
• kupuj napoje w butelkach zwrotnych,
• jeżeli masz ubrania lub inne rzeczy, które mogą się jeszcze komuś przydać, przekaż je organizacjom dobroczynnym typu PCK,
• zapisuj kartki papieru po obu stronach,
Dzięki tym prostym zabiegom od razu będziesz miał trochę mniej odpadów do wyrzucenia. Niektórzy pod zlewem trzymają odpowiednie pojemniki, jeszcze przed wyrzuceniem oddzielają papier, odpadki „mokre-bio”, tworzywa sztuczne itd.

Uff. Wiem sporo tego. Sporo wyjątków. Jednak, przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania wyrobimy sobie ten nawyk. Taka segregacja pozwala na odzyskanie zdecydowanej większej ilości surowców papieru, tworzyw sztucznych. Tym samym mniej odpadów trafia na ogromne wysypiska komunalne, które nie będą musiały być rozbudowywane. Dzięki segregacji nie będzie potrzeba też budowania nowych, a znając naszych urzędników, tuż pod Twoimi oknami.
W końcu w większej części Europy się udaje, a my też podobno jesteśmy w Europie.
Więc ściągając hasło z jakiegoś plakatu: "Śmieć przykładem”
Licencja: Creative Commons
2 Ocena