W celu redukcji wysokiego bezrobocia wśród zdolnych do pracy osób niepełnosprawnych zostały stworzone rozwiązania i pomoc finansowa dla przedsiębiorców skłonnych przyjąć do swojej firmy osobę niepełnosprawną. Co powinien wiedzieć pracodawca, który rozważa proces rekrutacji osób z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Data dodania: 2015-11-25

Wyświetleń: 1159

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z Osobą Niepełnosprawną – dla Przedsiębiorców

Dobra oferta pracy, na którą mogą zwrócić uwagę osoby niepełnosprawne to nie taka skierowana bezpośrednio do nich, bądź wyłącznie do nich. Ogłoszenie „zatrudnię osobę niepełnosprawną” może być odebrane jako ogłoszenie na „sztuczną” posadę powstaną w firmie w celu optymalizacji kosztów i osoby ambitne i dobrze wykształcone mogą po prostu się nie zgłosić się na rozmowę o pracę. Dobre ogłoszenie powinno być skierowane do wszystkich z zaznaczeniem, że stanowisko otwarte jest również dla osób niepełnosprawnych. W celu dobrego oznaczenia takiego ogłoszenia odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie dowolnego Loga kampanii pomocy osobom niepełnosprawnym w odnalezieniu zatrudnienia, które można odnaleźć w internecie.

Nie znasz się na różnych typach niepełnosprawności? Nie jesteś pewien, w jaki stopniu dany stopień niepełnosprawności ogranicza potencjalnego pracownika? Oczywiście, że nie. Natomiast nikt lepiej niż osoba niepełnosprawna nie zna lepiej ograniczeń, jakie wynikają z jej kondycji. Jako pracodawca nie bój się zadawać pytań o ograniczenia związane z niepełnosprawnością potencjalnego pracownika. Ta wiedza jest dla Ciebie niezbędna, by podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika. W wielu przypadkach ograniczenia, jakie narzuca niepełnosprawność, nie pokrywają się z obowiązkami na danym stanowisku. Pracodawca musi jednak być pewien czy i jakie utrudnienia mogą być związane z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej (w skrócie ON) i co można zrobić, by usunąć istniejące na drodze do zatrudnienia przeszkody.

Postaraj się przygotować odpowiednie miejsce, w którym przeprowadzona byłaby rozmowa kwalifikacyjna lub rekrutacja, na którą może zjawić się przecież wiele osób (pełnosprawnych, jak i nie). Różne formy niepełnosprawności wiążą się z różnymi wyzwaniami. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie takiej rozmowy w sali z łatwym dostępem, w której można swobodnie się poruszać i która zapewni jednocześnie prywatność. Na takiej rozmowie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą co prawda nie mieć problemu, by w otwarty sposób mówić o swojej kondycji, nie oznacza to jednak, że jest to temat, który powinien zostać zasłyszany przez osoby trzecie w przypadku gdy rozmowa prowadzona by była na tak zwanym open-space.

Zaangażowanie pracodawców w temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest kluczowym czynnikiem do poprawy sytuacji wielu Polaków na rynku pracy. Na przedsiębiorców czekają korzyści finansowe wynikające z optymalizacji wpłat na PFRON lub dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Jednak badania przeprowadzane w ostatnich latach między innymi przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, PFRON lub różne fundacje wykazują, że to nie finansowy aspekt jest odpowiedzialny za niski poziom zatrudnienia wśród ON. Głównym powodem jest brak znajomości tematu niepełnosprawności wśród pracodawców, a więc co za tym idzie różnych obaw i niepewności powstałych na skutek nieznajomości tematu. Kluczem do poprawy sytuacji jest jak zawsze – głębsze poznanie tematu. Często okazuje się bowiem, że wiele naszych obaw jest nieprawdziwych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena