Na półkach w drogeriach, aptekach a także w ofertach gabinetów kosmetycznych pojawia się coraz więcej preparatów z retinolem, do korzystania z których gorąco zachęcają kosmetyczki i farmaceuci. Czym jest retinol i jakie cudowne ma działanie, że został okrzyknięty „złotem kosmetologii”?

Data dodania: 2015-11-07

Wyświetleń: 1022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Retinol – złoto kosmetologii

Retinol to po prostu witamina A w czystej postaci, którą organizm człowieka syntetyzuje z beta-karotenu pobieranego z pożywienia. Jednakże wraz z upływem czasu oraz pod działaniem promieniowania UV, proces wytwarzania witaminy A w organizmie słabnie, a co za tym idzie, zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, odwodniona i pozbawiona elastyczności. Niedobory witaminy A w skórze prowadzą do zaburzeń podziałów komórkowych, przez co cera staje się szara, matowa i pomarszczona a często też zaczynają się na niej pojawiać różne niechciane zmiany.

Witamina A stosowana jest w kosmetyce już od lat 70tych poprzedniego stulecia i jest to obecnie związek, na temat którego powstało najwięcej opracowań naukowych potwierdzających jego skuteczność w walce z niedoskonałościami skóry.

Dlaczego akurat witamina A jest tak skuteczna? W zewnętrznych warstwach skóry znajdują się receptory, które wiążą się z witaminą A, dzięki czemu może ona wywierać bezpośredni wpływ na przemiany zachodzące w komórkach skóry.

Retinol stymuluje odnowę komórek, dzięki czemu naskórek powraca do dawnej sprężystości a zmarszczki wypełniając się od wewnątrz stają się mniej widoczne na powierzchni skóry.

Retinol zmniejsza też ilość nieprawidłowych komórek w naskórku, co niweluje ryzyko rozwoju nowotworów skórnych.

Jednakże najbardziej korzystne zmiany dla naszego wyglądu związane są z działaniem przeciwzmarszczkowym zachodzą  w skórze właściwej. Retinoidy pobudzają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu wzmacniającego sferę przylegania skórno – naskórkowego i kolagenu stanowiącego główne włókno podporowe skóry.

Retinol rozjaśnia również plamy hiperpigmentacyjne poprzez bezpośredni wpływ na zbyt pobudzone melanosomy (komórki odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika), które dzięki działaniu preparatu obkurczają się i zmniejszają ilość produkowanego barwnika.

Retinoidy stosowane zewnętrznie wspomagają również leczenie lekkiego i średnio nasilonego trądziku. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania preparatów z witaminą A do poprawy wyglądu cery dotkniętej trądzikiem różowatym w fazie nieaktywnej.

Retinol rozwiązuje niemal wszystkie problemy skórne, potrzebne jest tylko dobranie odpowiedniego stężenia preparatu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena