Sprawy dotyczące  alimentów bywają dość uciążliwe, zwłaszcza dla stron, które są zobowiązane  do ich płacenia.

Data dodania: 2015-10-14

Wyświetleń: 1142

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obniżenie alimentów - co warto wiedzieć

 Może się zdarzyć, iż  z różnych powodów dana osoba nie jest w stanie  płacić alimentów w zasądzonej kwocie. Wówczas istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o obniżenie alimentów. W jakich okolicznościach można ubiegać  się o zmniejszenie tej kwoty oraz jak przygotować stosowny pozew?

Kiedy możemy domagać się obniżenia alimentów

Nie każdy wniosek o obniżenie alimentów skutkuje pozytywnym rozpatrzeniem przez sąd. Aby był on w ogóle brany pod uwagę, należy w pozwie wykazać, iż istnieją przesłanki, na podstawie których domagamy się obniżenia zasądzonej kwoty. Okoliczności te zostały wskazane w art. 138  kodeksu opiekuńczego i rodzinnego. Zgodnie z nim żądanie obniżenia alimentów może zaistnieć zarówno w sytuacji, gdy nastąpiła zmiana stosunków osoby, która jest zobowiązana do ich płacenia, jak i osoby, która pieniądze otrzymuje.

Zmiana stosunków może nastąpić na skutek podjęcia przez osobę otrzymującą alimenty pracy zarobkowej, jak również obniżenia możliwości zarobkowych strony, która zobowiązana jest do płacenia alimentów (na przykład na skutek choroby, wypadku uniemożliwiającego  dalsze wykonywanie pracy, utraty pracy).

Co powinien zawierać pozew o obniżenie alimentów

Pozew o obniżenie alimentów wiąże się z wniesieniem opłaty skarbowej, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Nie może jednak być mniejsza niż 30zł.  Sądem właściwym dla tego typu spraw jest Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny i Nieletnich. Pozew musi zawierać następujące informacje: datę oraz miejscowość, oznaczenie stron, kwota wcześniej zasądzonych alimentów, sygnatura poprzedniej sprawy o alimenty, wartość przedmiotu sporu, a także oznaczenie sądu, do którego składany jest pozew.

Sąd będzie szczegółowo badał okoliczności, na jakie powód powołuje się w pozwie. Warto więc dołączyć do wniosku wszelkie dowody potwierdzające spełnienie prawnych przesłanek do obniżenia alimentów. Pomocna może okazać się również konsultacja z adwokatem, który doradzi oraz podpowie, jak należy prawidłowo sformułować argumenty w pozwie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena