Ślepa kuchnia – symbol dawnego budownictwa wielomieszkaniowego i PRL-owskich blokowisk. 

Data dodania: 2015-10-08

Wyświetleń: 1089

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak urządzić ślepą kuchnię

Dziś unika się tego typu rozwiązań, jednak wciąż wielu z nas mieszka w mieszkaniach ze ślepą kuchnią. Jak zatem urządzić to pomieszczenie bez okien, aby było przytulne, a zarazem praktyczne?

Po pierwsze – oświetlenie

To absolutna podstawa, od której musimy rozpocząć prace nad naszą ślepą kuchnią. Planując oświetlenie kuchni należy pamiętać o tym, aby doświetlić każdą jej część. W końcu sztuczne oświetlenie będzie jedynym źródłem światła.  Dobrze jest doświetlić kuchnię za pomocą różnych rodzajów światła, zarówno głównego, jak i doświetlającego konkretne elementy kuchni: szafki czy stół. Należy również wybrać odpowiednią barwę światła. W przypadku ślepej kuchni warto postawić na ciepłą barwę żółtą.

Dobrze jest też umieścić włącznik światła przed wejściem niż  wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu nie będziemy musieli „błądzić” ręką po ścianie, aby zapalić światło.

Po drugie – kolory

Kuchnia bez okna powinna być utrzymana w jasnych, stonowanych i delikatnych, pastelowych  kolorach. Zasada ta dotyczy zarówno ścian, jak i podłogi czy mebli.

Pamiętajmy, że ciemne barwy będą przytłaczające dla i tak już  ponurego, bezokiennego wnętrza, dlatego należy ich bezwzględnie unikać, chyba że będą stanowiły pojedyncze elementy dekoracyjne

Po trzecie – meble

Dobór odpowiednich mebli stanowi niezwykle ważny element urządzania ślepej kuchni.  Jak już wspomnieliśmy, powinny one mieć jasną barwę, ale to nie wszystko. Istotny jest również  materiał, z jakiego są one wykonane. Dorze sprawdzą się meble z połyskiem, które będą odbijać światło, a także wszelkiego typu przeszklenia, np. jako fronty mebli wykonane z mlecznego szkła, które można bardzo estetycznie podświetlić za pomocą listwy ledowej. Warto również zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów kuchni w taki sposób, aby nie tworzyły one ciemnych zakątków lub nie rzucały dodatkowego cienia.

Jak widać ślepa kuchnia wcale nie musi być ponurym, nieatrakcyjnym elementem naszego mieszkania. Pamiętając o powyższych wskazówkach można stworzyć piękne, przytulne, a przede wszystkim praktyczne wnętrze kuchni bez okna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena