Artykuł ma na celu pomóc w dostosowaniu miejsca do nauki lub pracy. Przedstawione są główne czynniki wpływające na komfort i wydajność nauki/pracy.

Data dodania: 2008-07-24

Wyświetleń: 5373

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór odpowiedniego miejsca do nauki ma duży wpływ na jakość i wygodę uczenia. Z tego artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób zoptymalizować swój pokój tak, aby nauka przebiegała w nim sprawnie i komfortowo.

Zacznijmy od wybrania pomieszczenia. Rozumiem, że czasem nie mamy wpływu na dobór miejsca, szczególnie, gdy mieszkamy w akademiku lub na stancji. Jeśli jednak mamy wybór, postawmy na pokój w miarę duży, dobrze oświetlony i w odpowiednim kolorze. Naukowcy odkryli, że najbardziej motywujące do pracy są czerwony lub pomarańczowy, więc dobrze, aby ściany były w jednym z tych kolorów. Równie dobrze pracuję się jednak w pomieszczeniach w kolorach chłodnych, dających uczucie świeżości (turkusowy, pistacjowy itp.). Wstawienie dużego lustra optycznie powiększy pokój.

Udowodniono, że odpowiednio dobrana temperatura (20 – 22 st. C), także ma wpływ na komfort uczenia się, Warto pamiętać, aby przed nauką dokładnie przewietrzyć pokój, mózg pracuje lepiej, gdy ma więcej tlenu – ale to już pewnie wiesz! Zbyt suche lub wilgotne powietrze również może osłabić naszą koncentrację. W okresie zimowym mamy w pomieszczeniach suche powietrze, gdyż działają kaloryfery. Aby temu zapobiec, można położyć na grzejnik mokry ręcznik lub postawić miseczkę z wodą. Innym rozwiązaniem jest zakup ceramicznego nawilżacza powietrza, który przy okazji stanie się ozdobą pokoju. O zbyt dużej wilgotności powietrza już nie będę się rozpisywał, bo w naszym klimacie o to raczej trudno.

Mamy już wybrane pomieszczenie, teraz zajmijmy się jego umeblowaniem. Powieśmy na ścianach jakieś dzieła malarskie, plakaty, na półkach postawmy rzeźby, doniczki - zróbmy z niego przyjazne miejsce. Choć niektórzy nie przepadają za dywanem na podłodze, dobrze jednak taki mieć – tłumi dźwięki, zatem łatwiej będzie nam się skupić. No i oczywiście wstawiamy biurko i ergonomiczne krzesło. Część osób twierdzi, że lubi się uczyć na łóżku lub siedząc w kącie, ale jednak najwygodniej i najefektywniej jest uczyć się w pozycji siedzącej na wygodnym krześle, które podbiera nam plecy. Biurko powinno być duże, aby bez problemu zmieścić na nim książki, notatki, zeszyty czy laptopa.

Starajmy się jak najwięcej uczyć przy świetle naturalnym, a gdy już przyjdzie potrzeba użycia oświetlenia sztucznego, wybierzmy halogeny lub żarówki (unikajmy jarzeniówek). Lampkę na biurku ustawiamy tak, żeby światło podało wprost na książkę. Jeśli jesteśmy praworęczni lampka powinna stać na wprost nas lub z lewej strony (dla osób leworęcznych – z prawej lub na wprost) w przeciwnym wypadku podczas pisania będziemy dłonią zasłaniać sobie kartkę.

Na koniec chciałbym dać jeszcze parę rad, które usprawnią proces nauki.
- Przed przystąpieniem do nauki przewietrzmy pokój! Jeśli jest zima i nie chcemy się przeziębić, otwórzmy okno i wyjdźmy z pomieszczenia. Natomiast w lecie pracę może umilić wentylator.
- Aby wzmocnić naszą motywację, powieśmy gdzieś w zasięgu wzroku jakąś złotą myśl, sentencję lub listę celów.
- Warto mieć zawsze pod ręką czyste kartki A4, aby zapisywać pomysły, mapy myśli itp.
- Zachowajmy porządek w notatkach i na biurku, oszczędzi nam to nerwów podczas szukania.
- Dobrym nawykiem jest mieć zawsze w pobliżu butelkę niegazowanej wody mineralnej.
- Jeśli pracujemy przez dłuższy czas przy komputerze, czasami „zapominamy” o mruganiu powiekami, co prowadzi do wysuszania oka (w skrajnych przypadkach może prowadzić do zespołu suchego oka), dlatego od czasu do czasu pomrugajmy. Wskazane jest także spojrzeć gdzieś dalej, za okno lub drugi koniec pokoju.
- Polecam znaleźć (przygotować) sobie miejsce do relaksu. Mogą to być poduszki położone na podłodze, kanapa lub balkon. Pomocne jest to szczególnie przy dłuższej pracy/nauce.
- Rada dla osób lubiących uczyć się przy muzyce – słuchanie muzyki barokowej podczas nauki sprzyja synergii półkul mózgowych.

No to by było na tyle. Od razu uczulam, że nie trzeba od razu malować pokoju i wymieniać wszystkim mebli, wystarczy zastosować się do części rad tu zamieszczonych, a nauka będzie szła płynniej i będzie o wiele przyjemniejsza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena