Wybór chmury obliczeniowej szczególnie w przypadku start-upów jest zadaniem trudnym, bowiem wymaga nie tylko znajomości aktualnych potrzeb, ale również przewidywania zmian w tym zakresie. Cloud computing może rozwiązać wiele problemów z dostępem do infrastruktury, jednak serwer musi zosta wybrany bardzo starannie.

Data dodania: 2015-09-08

Wyświetleń: 1825

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chmury obliczeniowe – parametry, na które warto zwrócić uwagę

Zakres usług

Dobra chmura obliczeniowa to coś więcej niż tylko wirtualny serwer. Parametry techniczne, takie jak liczba procesorów, ilość pamięci RAM czy dostępna przestrzeń dyskowa są równie ważne jak oferowane oprogramowanie: systemy operacyjne i aplikacje. W zależności od zastosowań do wyboru pozostaje:

  • Windows – szczególnie jeśli w chmurze mają działać usługi i produkty firmy Microsoft;

  • Ubuntu – zwłaszcza na maszynach wykorzystywanych przez programistów ceniących sobie stabilną pracę;

  • CentOS – bardzo uniwersalny i stabilny system;

  • Debian – jeden z najbezpieczniejszych, wspierający także architekturę tzw. multiarch.

Jeśli chodzi o aplikacje wybór jest zazwyczaj bardzo szeroki. Chmura obliczeniowa daje możliwość uruchomienia przynajmniej niektórych z nich, wymieniając najpopularniejsze będzie to: Drupal, Joomla!, WordPress, Magento, Django, Ruby on Rails, Redmine, Owncloud, Node.js i wiele innych.

 

Odporność na przeciążenia

Chmury obliczeniowe mogą być wrażliwe na przeciążenia i aby się przed tym zabezpieczyć dostawcy usług w odpowiedni sposób projektują architekturę serwerową. Zasoby fizyczne muszą zapewniać wsparcie dla wszystkich uruchomionych systemów, aplikacji i usług. Osiąga się to przede wszystkim dzięki wykorzystaniu najnowszych typów serwerów wraz z ich podzespołami. Obecnie rozwiązaniem dominującym są serwery kasetowe (np. firmy IBM) o wysokiej wydajności i konstrukcji zmniejszającej ryzyko wystąpienia przeciążeń związanych z dużym ruchem.

 

Stabilność

Dostawcy rozwiązań chmurowych kładą szczególną wagę na zapewnienie maksymalnej stabilności oferowanej infrastruktury serwerowej. Nie jest proste, ponieważ aby chmura pozostawała stabilna należy zatroszczyć się zarówno o warstwę sprzętową, jak i programistyczną. W warstwie sprzętowej istotnymi elementami, które wpływają na bezpieczeństwo pracy w chmurze jest:

  • zróżnicowanie źródeł zasilania (również własne generatory prądu);

  • dobre i wydajne systemy chłodzenia zapobiegające uszkodzeniom fizycznym serwerów;

  • dozorowane i chronione serwerownie (również w celu eliminacji uszkodzeń fizycznych);

  • łącza telekomunikacyjne od różnych operatorów (pracujące równolegle lub uruchamiane w razie awarii łącza podstawowego).

Jeśli chodzi o warstwę narzędziową (najczęściej niewidoczną dla Klienta) znaczenie mają między innymi:

  • oprogramowanie robocze chmury (obecnie dominującą pozycję w tej branży mają rozwiązania oferowane przez Oracle, IBM i Citrix);

  • skrypty pozwalające na aktualizację oprogramowania chmury w czasie rzeczywistym;

  • oprogramowanie do automatycznego przetwarzania kopii zapasowych danych zapisanych na serwerach.

 

Znaczenie marki

Obecnie chmury obliczeniowe są bardzo popularnym rozwiązaniem. Wpływa na to nie tylko niski koszt użytkowania, ale także komfort i możliwość pracy na skonfigurowanym, niemal bezobsługowym środowisku. Przy wyborze dostawcy trzeba jednak szczególnie uważać na rozwiązania, które nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych i nie oferują wysokiej stabilności. Podczas podejmowania ostatecznej decyzji warto sprawdzić jaka firma zarządza chmurą i czy usługa ta logicznie wpisuje się w listę jej produktów. Warto stawiać tutaj na marki pewne o odpowiednio długiej tradycji funkcjonowania na rynku, które zapewniają swoim Klientom profesjonalne wsparcie techniczne. Dopiero wtedy cloud computing staje się rozwiązaniem wygodnym, bezpiecznym i pozwalającym na obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury IT.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena