Nie mam na nic czasu – to stwierdzenie brzmi znajomo, prawda? Zauważ, że praktycznie każda rozmowa, w której człowiek bierze udział, nie może obyć się bez wzmianki o tym, że zawsze na coś brakuje czasu. Jak wiadomo, czas odgrywa ważną rolę, jednak należy się zastanowić, z czego ten „brak czasu” zazwyczaj wynika?

Data dodania: 2015-08-08

Wyświetleń: 1569

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy człowiekowi naprawdę „ucieka” czas?

Przyglądając się światu i innym ludziom, można faktycznie odnieść wrażenie, że wszystko dzisiaj pędzi i że czas gna jak szalony. Prawdą jest jednak fakt, iż człowiek sam sobie narzucił pęd, przez co odnosi on wrażenie, że wszystko dzieje się szybciej, że czas pędzi. Czy tak jest naprawdę? Można by polemizować na ten temat. Każdy może oczywiście mieć własny pogląd na to zagadnienie. Niemniej pozostaje do przemyślenia inna kwestia. Czego ona dotyczy? Dotyczy ona tego, co człowiek robi w czasie, jaki został mu dany. Innymi słowy, jak zarządza sobą w czasie. Wiele osób narzeka na brak czasu, jednak tak niewiele przygląda się sobie i temu, co tak naprawdę robi w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca czy też roku. A to jest klucz do zrozumienia tego, gdzie ten czas „ucieka” i jak można mieć go „więcej”.

Czy czasu rzeczywiście jest mniej?

To nie czasu jest mniej, to człowiek po prostu się rozdrabnia. Jednostki czasu zostały stworzone i przyjęte przez ludzkość jako coś, co ma nam wszystkim pomagać w codziennym funkcjonowaniu. Spełniają one oczywiście swoją funkcję, bo przecież bez bodaj jakiegoś umownego określenia czasu, człowiek nie zaplanowałby niczego. Tak to już działa. Problemem zatem nie jest sam czas – bądź jednostki czasu – tylko człowiek, a raczej to, co on robi ze sobą i z „czasem, którego zawsze mu brakuje”.

Jak już wspomniałem, wiele osób narzeka na brak czasu, niemniej najczęściej są to ludzie, u których panuje chaos organizacyjny w życiu albo robią oni zbyt mało konstruktywnych i użytecznych rzeczy. Nie chodzi mi teraz rzecz jasna o sugestię, iż w życiu należy robić tylko „poważne” i „ważne” rzeczy. Wszystko ma swoje miejsce i człowiek powinien dobrze wykorzystywać czas tak na robienie czegoś konstruktywnego i dla równowagi na rozrywkę. Życie nie ma być przecież smutne. Warto, aby panowała w nim różnorodność. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, żeby wszystko robić – jak to się mawia – z głową.

W tym celu należy zwrócić uwagę (i to tak naprawdę szczerze) na to, co się robi w ciągu dnia. Często może okazać się, iż nie wszystkie czynności, które się wykonuje, zasługują na uwagę, energię i czas im poświęcany. Tego właśnie w dużej mierze ludzie nie robią. Potem dziwią się, że czas im gdzieś uciekł. Nie ma się jednak co dziwić, jeśli spędzają oni całe godziny np. na plotkowaniu lub odrywaniu się od pracy czy istotnych zajęć, żeby zajrzeć tu i ówdzie. To właśnie sprawia, że zamiast skupić się na czymś istotnym, gdzieś się rozmywają. Szczerze mówiąc, ludzie na robienie bezużytecznych czynności są w stanie poświęcić całe swoje życie – bez uświadomienia sobie prostej prawdy, że w ten sposób ani ich życie się nie polepszy, ani nic sensownego nie osiągną. Różnych przykładów czynności, które kradną czas, można podać o wiele więcej. Można by ich wyliczyć tysiące. To były tylko dwa z bardzo długiej listy. Jeśli człowiek zsumuje, ile czasu przeznacza na robienie wszystkich zbędnych czynności, to wyjdzie na jaw, że są to całe godziny, a nawet i dni. Można wpaść w przerażenie, jednak taka otrzeźwiająca kąpiel może być przydatna przynajmniej po to, żeby zauważyć bezsens robienia niektórych rzeczy.

Szanuj siebie i szanuj swój czas.

Jeśli pragniesz uniknąć dezorganizacji i mieć nieco więcej czasu, to z całą pewnością zaproponować Ci można szczerą analizę, którą warto, abyś przeprowadził. Nie wszystko w życiu człowiekowi służy, tak więc wykonywanie niektórych czynności i marnowanie na nie czasu również można wrzucić do worka z napisem „to niczemu nie służy”. Masz wszelkie prawo powiedzieć „stop” czemuś lub komuś, kiedy widzisz i rozumiesz, że coś lub ktoś zabiera Twoją cenną energię i czas. Twoim zadaniem jest rozeznać się, co tak naprawdę Ci sprzyja, a co nie. Jeśli uważasz, że jest coś, czego robienie zabiera Ci czas, nie dając nic w zamian, możesz spokojnie, z czystym sumieniem, to sobie odpuścić. Przenieś natomiast swoją uwagę na robienie tego, co Cię rozwija, sprawia Ci satysfakcję, a przy okazji jest również pożyteczne dla innych.

Określ własne priorytety życiowe i to, co jest ważne dla Ciebie. Na tym się skup. Daj sobie więcej energii i czasu, ponieważ to wpływa na efektywność, a przecież w życiu chodzi o to, żeby widzieć rezultaty własnych działań. Nie ujrzysz wymarzonych wyników, jeśli będziesz marnotrawił siebie i własny czas na prawo i lewo. Pamiętaj, że w zasadzie czas nie ucieka. Co najwyżej człowiekowi udaje się niezbyt udana sztuka, żeby marnować siebie w czasie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena