Praktycznie każdy specjalista w zakresie żywienia podkreśla, że w codziennej diecie osób dbających o swoje zdrowie i prawidłowe odżywianie powinny znaleźć się kasze. Coraz więcej ludzi zaczyna więc doceniać walory zdrowotne oraz smakowe kasz, w tym kaszy bulgur...

Data dodania: 2015-08-10

Wyświetleń: 1533

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety kaszy bulgur dla naszego zdrowia

Jednym z najzdrowszych rodzajów kasz, jeszcze dość mało popularnym w naszym kraju, jest kasza bulgur, której wartości odżywcze są niezwykle doceniane przede wszystkim w Turcji oraz krajach Bliskiego Wschodu i to od ponad czterech tysięcy lat. Kasza bulgur otrzymywana jest z najbardziej wartościowej i zdrowej odmiany pszenicy, czyli durum. Odmiana drobnoziarnista jest wykorzystywana w sałatkach, zupach i do faszerowania warzyw. Natomiast ze średnioziarnistej oraz gruboziarnistej kaszy przyrządza się tradycyjną potrawę bliskowschodnią, zwaną pilawem. 

Wartości odżywcze 

Kasza bulgur jest zdecydowanie zdrowsza oraz mniej kaloryczna od innych kasz pszenicznych, a więc kaszy manny i kuskus. Ma też dwa razy więcej, niż te dwie kasze, korzystnego dla naszego organizmu błonnika. Duża zawartość potasu, fosforu oraz magnezu sprawia, że ten rodzaj kaszy polecany jest praktycznie dla każdej osoby. 

Kasza bulgur dla układu sercowo-naczyniowego

Wspomniany już wyżej potas jest składnikiem mineralnym niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania serca. Obniża również ciśnienie krwi. Magnez nie tylko reguluje wchłaniane potasu, ale także rozszerza tętnice, dzięki czemu nie dochodzi do zatorów, a w konsekwencji do  zawałów serca. Wysoka zawartość błonnika wyraźnie zmniejsza ryzyko powstania miażdżycy, ponieważ obniża wartość tak zwanego złego cholesterolu oraz wiąże tłuszcze w naszych przewodach pokarmowych. Trzeba pamiętać, że postępujące zmiany miażdżycowe są bezpośrednią przyczyną zawałów serca, zatorów płucnych, udarów mózgu oraz zakrzepicy. 
Wysokie wartości żelaza i kwasu foliowego w kaszy bulgur mają także kolosalne znaczenie w profilaktyce oraz leczeniu anemii. 

Kasza bulgur dla cukrzyków

Ten rodzaj kaszy powinien królować na stołach osób mających problemy z cukrzycą. Ze względu na bardzo niski indeks gimniczny, jedynie 46, nie powoduje żadnych skoków poziomu cukru we krwi, więc jedzenie tej kaszy jest bezpieczne dla diabetyków oraz ludzi o podwyższonym poziomie cukru.

Kasza bulgur dla odchudzających się

Duża zawartość błonnika, a jednocześnie stosunkowo niewielka ilość tłuszczu w kaszy powoduje, że jest ona polecana dla tych, którzy pragną się odchudzać. Jedzenie kaszy szybko powoduje uczucie sytości i to dość długo pozostające. Wynika z tego, że po posiłku z kaszy bulgur nie trzeba ani dojadać, ani też nie powstaje szybko uczucie głodu. Malo tego, błonnik wspomaga też procesy trawienne i nie dopuszcza do powstawania zaparć.

Kasza bulgur dla zestresowanych

Bogactwo witamin z grupy B oraz oczywiście magnezu ma dobroczynny wpływ na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Częste jedzenie kaszy bulgur może więc zapobiec bólom i zawrotom głowy, poprawić pamięć, a nawet uniknąć stanów depresyjnych i napięć nerwowych

Jak widać, warto włączyć kaszę bulgur do naszych jadłospisów, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem. Coraz więcej dietetyków i naukowców udowadnia, że właśnie odpowiednie żywienie staje się podstawą do utrzymania naszych organizmów w zdrowiu. Mało tego, właściwa dieta może nawet przyczynić się do cofnięcia wielu niekorzystnych zmian. Dlatego też, jedzmy kasze i bądźmy jak najdłużej zdrowi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena