Kuchnia to jedno z ważniejszych miejsc, w każdym domu. Tam przygotowujemy wspólnie posiłki dla całej rodziny i gości, nie raz, gdy nasza kuchnia jest połączona z jadalnia jest to miejsce spędzania czasu wspólnie z cała rodziną, która wraca do domu po całym dniu np. w pracy, szkole.. 

Data dodania: 2015-07-13

Wyświetleń: 1059

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest wiele stylów aranżacji kuchni, które często się mieszają tworząc ciekawy wystrój. Głównymi bohaterami, zdecydowanie wychodzącymi na pierwszy plan są meble. Jak je wybierać ? Na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze ? Zapraszam do lektury.

Nowoczesna kuchnia.

W chwili obecnej utrzymuje się moda na meble kuchenne lakierowane lub laminowane na wysoki połysk. Najczęściej takie rozwiązanie wybierają osoby poszukujące innowacyjnych rozwiązań i takiego wyglądu mebli, który podkreśli charakter wnętrza. Szafki przeważnie są bez uchwytów, a otwierają się za pomocą jednego dotknięcia dłoni. Fronty wyglądają jak wypolerowane na wysoki połysk o gładkiej powierzchni. Królują kolory takie jak biały, czarny lub czerwony. Do tego grona coraz odważniej przebijają się żywsze kolory - pomarańcz, żółty, zielony, fioletowy. Meble na wysoki połysk idealnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach nawet takie, w których używane są sprzęty i roboty kuchenne.
Do małych kuchni dobrze jest wybrać szafki posiadające fronty ze szkła, dzięki czemu kuchnia optycznie wydaje się większa i również odbijają promienie słoneczne.

Klasyka, czyli kuchnia drewniana.

Naturalna kolorystyka i zarys słojów jest dużym walorem przy tworzeniu eleganckich i luksusowych mebli. Meble z litego drewna świetnie pasują do każdej aranżacji wnętrz. Dzięki takim meblom możemy uzyskać ciekawy styl np. retro, prowansalski, folkowy, czy nawet skandynawski. Jest wiele możliwości. Wszystko w tym momencie zależy od wyboru dodatków, koloru mebli i ścian.

Styl przy urządzaniu kuchni jest bardzo ważny, jednak pewne elementy, takie jak np. blat, wymagają szczególnej uwagi i wybrania odpowiednio wytrzymałego materiału.

Jest to najbardziej eksploatowana część umeblowania (na nie przyrządzamy posiłki, stawiamy gorące garnki, kroimy). Nie straszne powinny jej być spadające na nią garnki, rozgrzana do 180 stopni blacha wyciągnięta prosto z piekarnika, wilgoć, środki chemiczne oraz wiele innych rzeczy. Jest wiele rodzajów materiałów, z których wykonywane są blaty. Przedstawię tylko kilka, ale tych według mnie najlepszych.

Blaty kompozytowe - w większości z płyt MDF, na które nałożona jest warstwa kompozytu (mieszanka mineralna sklejonej spoiwem akrylowym). Bardzo odporne. Jedyna wada to niestety cena. Jednak warto się zastanowić nad tą opcją.

Blaty kamienne – przeważnie robione np. z marmuru, czy granitu na zamówienie. Trzeba się na nie wykosztować, ale rekompensują to wytrzymałością i świetnym wyglądem. Po zamontowaniu, przed użyciem dobrze jest je zaimpregnować przeciw działaniu wody.

Mamy jeszcze inne rodzaje blatów, jednak mnie osobiście nie przekonują. Stalowe i szklane trzeba bardzo dokładnie wycierać za każdym razem, aby nie pozostawały zacieki, przy blatach ceramicznych jest problem z dokładnym czyszczeniem fug, drewniane nie są wystarczająco odporne na uszkodzenia mechaniczne, laminatowe, choć tanie, łatwe do zarysowania.

Blaty konglomeratowe – czyli takie który wykonane są z „kamienia syntetycznego”. Powstaje on dzięki łączeniu specjalną techniką pokruszonych kamieni. Zaletą tego sposobu jest możliwość uzyskania dowolnej grubości blatu, przy jednoczesnym zachowaniu niemal identycznych właściwości jak blatu kamiennego. Również bardzo ciekawa opcja do wyboru.


Wiele zależy też od własnych pomysłów i inspiracji. Zapraszam do dzielenia się nimi.
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena