Dbanie o zęby jest jedną z najistotniejszych rzeczy, które na co dzień musi wykonywać każdy człowiek. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej kończy się zazwyczaj nie tylko koniecznością wykonywania drogiego leczenia, ale również często ubytkami w uzębieniu.

Data dodania: 2015-07-06

Wyświetleń: 1668

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Nieodpowiednio bądź za późno przeprowadzone leczenie zębów może mieć wpływ na cały organizm, powodując stany zapalne, bóle dziąseł i głowy czy kłopoty z zatokami. W sytuacjach, gdy problem jest bardzo nasilony i braki zębów są poważne, niezbędne jest udanie się do protetyka. Czym zajmuje się taki specjalista?

Podstawy zainteresowania protetyki

Protetyka stomatologiczna jest specjalistą, która pozwala na nie leczenie, a odtwarzanie zniszczeń w jamie ustnej spowodowanych nieprawidłowym dbaniem o zęby, urazami czy też naturalnymi ubytkami. Zazwyczaj protetyk wykonuje dwa rodzaje uzupełnień zębów: ruchome, które można wyjmować, i które typowe są zazwyczaj dla osób starszych, tracących zęby na skutek naturalnych procesów organizmu, a także stałych. Te drugie stosowane są zwykle w przypadku osób, które cierpiały z powodu rozmaitych chorób jamy ustnej, musiały mieć usunięte zęby, których nie dało się wyleczyć albo uległy rozmaitym urazom powodującym pojawienie się ubytków zębowych. 
Protetyka stomatologiczna jest kolejnym krokiem, który wykonuje się po tym, gdy dentysta nie może zbyt wiele zdziałać w kwestii poprawienia wyglądu zębów. Szacuje się, że około 30% przypadków, w których niezbędna jest pomoc protetyka, wynika po prostu z nieprawidłowej pielęgnacji jamy ustnej - zbyt rzadkiego mycia zębów, niedokładnego szczotkowania - połączonych ze zbyt rzadkimi wizytami u stomatologa oraz niechęcią do wykonywania zabiegów dentystycznych u specjalisty.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Wykonywanie uzupełnień zębowych to właściwie podstawowa dziedzina, w której sprawdza się protetyka stomatologiczna. Obszar wykonywania tego typu uzupełnień protetycznych ogranicza się do dwóch pól: uzupełnień ruchomych, które mogą być wyjmowane w okresie, gdy się z nich nie korzysta (np. na noc) oraz uzupełnień stałych, nie zdejmowanych w żadnym momencie. Istnieje też połączenie uzupełnień stałych oraz ruchomych, które jednak przystosowuje się do sytuacji danego pacjenta.
Najbardziej popularnymi uzupełnieniami stałymi są mostki oraz korony, a także licówki. Mostki wykonuje się w sytuacji, gdy pole do uzupełnienia protetycznego jest większe i obejmuje np. kilka zębów. Korony przystosowane są do nadbudowania jednego zęba, a konkretniej - jego części widocznej nad dziąsłem. Licówka ma za zadanie odbudować powierzchnię szkliwa widoczną gołym okiem, i stosowana jest w momencie, gdy np. naturalna powierzchnia zęba ma ubytki bądź staje się bardzo ciemna.

Ruchome wypełnienia protetyczne to przede wszystkim protezy pełne i częściowe. Zazwyczaj stosuje się je u osób starszych, które mają problem z utrzymaniem w zdrowiu własnych zębów bądź posiadają liczne ubytki. Mogą mieć zastosowanie również u osób chorujących z powodu schorzeń dziąseł, nie pozwalających na utrzymanie korzenia zdrowych, własnych zębów.

Artykuł poleca klinika stomatologiczna CANDEO - najlepsza protetyka Poznań

Licencja: Creative Commons
0 Ocena