Dla nikogo chyba nie jest żadną zaskakującą nowością stwierdzenie faktu, że siła pięści nie jest równa połączonej sile pięciu pojedynczych palców. Tę samą relację widzimy w każdej grupie ludzkiej. Ludzie połączeni wspólnym celem stają się bardziej sprawni w chwili, kiedy współpracują. Pomaga w tym coaching zespołowy.

Data dodania: 2015-06-29

Wyświetleń: 1409

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest coaching zespołowy

Diagnoza

Przyczyny wielu problemów trapiących zespół współpracowników w przedsiębiorstwie można podzielić na dwie najważniejsze grupy. Pierwsza z nich to elementy zadaniowe współpracy, do których zaliczyć można wadliwe działanie sposobów komunikacji pomiędzy działami, niewłaściwie postawione cele i nieskuteczne procedury wykonywania czynności podejmowanych w osiągnięciu zamierzonych z góry celów. Równie istotna jest także druga grupa problemów, związana z kolei przede wszystkim ze sferą psychologii i w której zawierają się złe kontakty pomiędzy członkami grupy, brak komunikacji pomiędzy grupą a jej liderem lub po prostu słabą motywacją do pracy, będącej  wynikiem wielu różnych czynników, nierzadko pozostających tajemnicą dla samych członków danej grupy.

Metoda

Coaching zespołowy polega na połączeniu metod używanych przy prowadzeniu tradycyjnych szkoleń przewidzianych dla zespołów współpracowników, jak i elementów coachingu indywidualnego. Na podstawie uprzednio określonych celów programu budowana jest lista problemów i sposobów ich potencjalnego rozwiązania. Najważniejsze z punktu widzenia skuteczności podejmowanych działań jest pełne zrozumienie całości problemów stojących przed zespołem i osobą stojącą na jego czele. Wspólnie, na równych zasadach, ustalone elementy wymagające poprawy pomagają zbudować bardziej efektywnie działający zespół. Zrozumienie źródeł własnej siły i własnych słabości pełni kluczową rolę w tym procesie.

Rezultat

Coaching zespołowy zakończony powodzeniem wprowadza zespół na nowy, wyższy poziom. Grupa ludzi świadomych swojego wspólnego celu przygotowana jest do prowadzenia pracy opartej o nowe zasady. Znikają stare bariery komunikacyjne, usunięte zostają osie sporów i nieporozumień. Dzięki wzmocnieniu więzi łączących grupę, również tych na poziomie emocjonalnym, znika również problem braku motywacji jednostek.

Duża liczba przedsiębiorstw odbyła już wiele szkoleń opartych na metodzie coachingu zespołowego. Rezultaty świadczą o tym, że czas poświęcony na prawdziwe zjednoczenie zespołu nigdy nie jest czasem zmarnowanym.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena