0 głosów

Znalezienie właściwego - tzn. odpowiedniego dla potrzeb i indywidualnych wymagań konkretnej firmy - źródła finansowania stanowi spore wyzwanie dla wielu przedsiębiorców.

Img

Niezależnie od tego, czy podmiot gospodarczy posiada długi staż na rynku i określoną reputację, czy też jest to nowa działalność, to pozyskanie kapitału na inwestycje może przyprawić o ból głowy niejednego prezesa czy właściciela firmy.

Chcąć pozyskać pieniądze na rozwój swojego biznesu warto rozważyć różne dostępne formy dofinansowania.

Dotacje unijne

Zwykle największą popularnością cieszą się takie formy pozyskiwania kapitału, których po prostu nie trzeba zwracać. Oczywiście mowa o dotacjach. W tym roku startują pierwsze nabory z najnowszej perspektywy finansowej zaplanowanej na lata 2014-2020. Wiele firm wiąże z tym duże nadzieje i liczy na możliwość rozwoju. Jednak nowa perspektywa finansowa nie jest już tak łaskawa pod względem bezzwrotnych instrumentów finansowych jak poprzednia. Raczej należy się liczyć z możliwościami otrzymania - wprawdzie niskooprocentowanej, ale pożyczki, którą suma summarum trzeba zwrócić.

W bieżącej perspektywie finansowej zaplanowanej na lata 2014-2020 największe prawdopodobieństwo otrzymania dotacji mają firmy chcące wdrażać projekty o wysokim stopniu innowacyjności, przy tym związane z działaniami badawczo-rozwojowymi opartymi o pracę naukowców. Może to stanowić pewien kłopot, ponieważ nie wszystkie firmy - mimo wprowadzania innowacji - przeprowadzają prace typu B+R (badawczo-rozwojowe).

Więcej informacji dotyczących dotacji dla firm będziemy mogli uzyskać po ogłoszeniach kolejnych konkursów, których obecnie jest ciągle mało. Spodziewane konkursy w I i II kwartale 2015 roku przesuwane są na późniejszy okres i obecnie mówi się o kolejnych ogłoszeniach w III i IV kwartale bieżącego roku.

Crowdfunding - szansa dla start-upów

Crowdfunding to na polskim rynku stosunkowa nowa możliwość pozyskania pieniędzy na rozwój działalnośći. Najkrócej mówiąc polega to na zbiórce środków na inwestycje (przede wszystkim tzw. start-upy) przy użyciu platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy "zrzucają się" na wykonanie przedstawionej idei czy pomysłu. Dużą zaletą crowdfundingu jest połączenie etapu badania rynku z równoczesnym zdobywaniem kapitału na start. Ta forma pozyskiwania kapitału z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Pożyczki, kredyty i leasingi z Unii Europejskiej

Bardzo dużo przedsiębiorców wybiera powszechne, to znaczy komercyjne kredyty i oferty leasingowe. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zmniejszenia kosztów podatkowych (raty zostają wliczone w koszty uzyskania przychodu), a przede wszystkim poprawa płynności finansowej.

Znacznie trudniej jest uzyskać pożyczkę unijną czy kredyt przez podmiot gospodarczy, który dopiero co powstał i w związku z tym nie mogący się legitymować historią finansową, tak bardzo ważną przy ustalaności kredytowej przez banki komercyjne. W takim przypadku bardzo dobrym (jeśli nie jedynym) rozwiązaniem jest skorzystanie z programów unijnych zapewniających pożyczki, leasing czy kredyt na preferencyjnych warunkach.

Poza tym taka firma może uzyskać także darmowe doradztwo i wsparcie w trakci pozyskiwania zwrotnego finansownia. Dofinansowanie z Unii Europejskiej pozwala na korzystania z szerokiej oferty wyspecjalizowanych firm doradczo-finansowych, które pomogą dopracować biznesplan, wypelnią wniosek unijny czy nawet wesprą w optymalnym rozporządzaniu otrzymanym kapitałem.

Tego rodzaju projektu wykonuje się przy współpracy z PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Niewątpliwą zaletą pozyskanego tym sposobem dofinansowania jest niskie oprocentowanie, a także możliwość uzyskania kapitału bez konieczności posiadania historii finansowej, którą - jak wyżej wspominaliśmy - start-upy z oczywistych przyczyn nie mogą się legitymować.

Jak zdobyć dofinansowanie z UE?

Unia Europejska to biurokratyczny moloch i bardzo wielu przedsiębiorców obawia się formalności związanych z pozyskaniem dotacji lub pożyczki unijnej. W fgruncie rzeczy słusznie, ponieważ przygotowanie wniosku do każdego konkursu dotacyjnego to droga przez stos wymaganych dokumentów. Dokumentacja do napisania, wypełenienia, uzupełnienia oraz dostarczenie niezbędnych załączników potrafi zająć kilkadziesiąt stron i kilkadziesiąt roboczogodzin czasu pracy.

Dlatego firmy korzystają z usług firm specjalizujacych się w wypełnianiu wniosków dotyczących konkursów unijnych. To co przedsiębiorcy zajmie kilkadziesiąt godzin, taka firma wykona w czasie kilkakrotnie krótszym i bardziej efektywnie. Dlaczego? To proste: bo zajmuje się tym codziennie, posiada doświadczenie i wie na jakie szczegóły zwacać uwagę podczas wypełniania wniosku.

Właścicielom firm pozostawiamy decyzję jakimi drogami pozyskać dofinansowanie, chociaż po krótkiej analizie sprawa wydaje się oczywista.

 

Licencja: Creative Commons