Góry Sowie to jedne z najbardziej malowniczych gór położonych na Dolnym Śląsku. Od dwustu już lat stanowią cel wędrówek kolejnych pokoleń miłośników górskich wędrówek. Co takiego przyciąga odwiedzających do tego zakątka Polski?

Data dodania: 2015-06-18

Wyświetleń: 1014

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Atrakcje Gór Sowich

Wielka Sowa

Góry Sowie to przede wszystkim ich najwyższy szczyt, czyli Wielka Sowa, wznosząca się na wysokość 1015 m n.p.m. Turyści, którzy wejdą na sam wierzchołek góry, zostają nagrodzeni wspaniałym widokiem na pobliskie szczyty. W podziwianiu krajobrazu wydatnie pomaga stojąca na szczycie Wielkiej Sowy wieża widokowa, pochodząca z 1906 roku. Obecnie nosi ona imię Mieczysława Orłowicza, wybitnego polskiego krajoznawcy. Zimą z kolei można skorzystać z licznych tras narciarskich znajdujących się na zboczach Wielkiej Sowy.

Zamek Grodno

Zamek Grodno to kolejna z największych atrakcji jaką oferują Góry Sowie. Ruiny średniowiecznego zamku, co prawda poddanego licznym przebudowom i renowacjom na przestrzeni wieków, przyciągają wciąż liczne rzesze turystów. Widok rozciągający się z zamkowej wieży na sztuczne Jezioro Lubachowskie jest naprawdę niezapomnianym przeżyciem. W zamku Grodno działa gospoda, więc można odpocząć od trudów górskiej wędrówki.

Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra to miejscowość zwana „perłą Gór Sowich”. Ta niewielka rozmiarami osada zapisała się mocno w historii całego regionu. Srebrnogórskie forty, będące pozostałością dawnej twierdzy, która w swym założeniu miała bronić zdobytego przez Prusy w połowie XVIII wieku Śląska. W miarę upływu lat jej znaczenie militarne malało, a do ostatnich dekad XIX wieku tereny dawnych fortów zaczęto postrzegać jako atut przyciągający turystów do Srebrnej Góry. Powstały restauracje i zajazdy. Niestety, lata II wojny światowej i następne nie sprzyjały dawnej twierdzy. Obecnie jednak powraca ona stopniowo do odbudowywania dawnych fortów i na powrót staje się ogromną atrakcją turystyczną.

Podziemne miasta

Osówka i kompleks Riese to z kolei miejsca przeznaczone dla miłośników podziemnych fortyfikacji i tuneli pochodzących z lat II wojny światowej. Od kilku lat podziemne sztolnie są odkrywane i eksplorowane przez stale rosnącą liczbę zawodowych i amatorskich poszukiwaczy rozwiązań historycznych zagadek. Nadal niejasne przeznaczenie obu kompleksów sztolni rodzi różnorodne domysły, daleko jednak od rzeczywistego poznania prawdy. Tajemnicza otoczka tych miejsc rozpala umysły wielu, warto sprawdzić tę magię na własnej skórze.

Góry Sowie posiadają jeszcze więcej niezwykle interesujących miejsc. Niewątpliwie najlepszym sposobem na przekonanie się o tym, jest przyjazd w te rejony naszego kraju.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena