Każdego roku wchodzą w życie zmiany przepisów prawa podatkowego, nie tylko w formie zmian do ustaw, ale również jako ważne rozporządzenia Ministra Finansów, które mają nieraz bardzo decydujące znaczenie, zwłaszcza dla bardzo niewielkich, jednoosobowych firm.

Data dodania: 2015-06-23

Wyświetleń: 1136

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kasa fiskalna - jak pieczątka. Już niedługo w każdej firmie.

W roku 2015. bardzo ważną zmianą, która wiąże się z powstaniem dodatkowych kosztów i obowiązków podatników jest wprowadzenie nowych zasad, ograniczających ilość podatników zwolnionych z prowadzenia kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów dąży do całkowitego wyeliminowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, która nie byłaby ewidencjonowana przy pomocy kas fiskalnych, dlatego na liście obligatoryjnie objętych obowiązkiem wprowadzenia kas fiskalnych znalazły się w tym roku następujące rodzaje działalności: usługi wulkanizacyjne, usługi w zakresie badań i przeglądów pojazdów, usługi napraw rowerów i pojazdów silnikowych, usługi prawnicze, z wyłączeniem notarialnych, usługi medyczne, usługi doradztwa podatkowego, usługi cateringowe, usługi gastronomiczne, świadczone stacjonarnie, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. Dla pozostałych działalności, które do tej pory nie znalazły się na liście Ministra Finansów utrzymany został limit dotyczący zwolnienia z obowiązku instalowania kasy fiskalnej w roku 2015. Limit ten wynosi 20 tysięcy złotych i dotyczy obrotu na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, dokonanego w roku 2014. Istotną dla niektórych zmianą jest usuniecie zapisu, że ze zwolnienia mogą korzystać podatnicy, którzy każde świadczenie usługi dokumentują fakturą, zawierającą dane identyfikacyjne odbiorcy i liczba świadczonych usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług nie była większa niż 20.

Dla tych, którzy limit 20 tysięcy obrotu w roku poprzednim przekroczyli istnieją warunki skorzystania ze zwolnienia, które określono w załączniku do rozporządzenia i dotyczą one głównie transakcji, za które płatności dokonywane są wyłącznie przelewami, za pośrednictwem banków lub poczty. Przy czym z dowodów księgowych musi jednoznacznie wynikać, za jaką czynność dokonano zapłaty. Wszelkich szczegółów, dotyczących tych zmian dowiedzieć się można w biurach rachunkowych bezpośrednio lub korzystając z opcji, jakich dostarcza nam Internet.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena