Biorąc pod uwagę tryb życia dużej liczby mieszkańców Polski, czyli nieustanny pęd, poruszanie się tysiącami samochodów, które emitują masę zanieczyszczeń do atmosfery, po zakorkowanych drogach, modę na szybkie jedzenie w fast foodach i produkowanie ton śmieci, nie możemy nie zauważyć pogarszającego się stanu przyrody, a co za tym idzie naszego zdrowia.

Data dodania: 2015-06-12

Wyświetleń: 1749

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Postaw na ekologię wybierając meble drewniane!

Mimo to, każdy z nas chciałby żyć długo nie tylko w dostatku, nie martwiąc się o to co przyniesie kolejny dzień, ale także, a może przede wszystkim, właśnie w zdrowiu. Ambiwalentne uczucia budzi fakt, że chcąc zachować zdrowie łykamy dziesiątki najrozmaitszych specyfików, które mimowolnie trują i uszkadzają nasz organizm, a przy tym wywoływać mogą szereg niepożądanych skutków ubocznych. Owszem, można zauważyć, że coraz więcej sklepów, najczęściej spożywczych, oferuje produkty ekologiczne, zachwalając ich zalety i dobroczynny wpływ na zdrowie. To fakt, któremu nie można zaprzeczyć. Biorąc pod uwagę zwiększającą się na rynku dostępność takich produktów, klienci coraz częściej decydują się na ich zakup. Myślę jednak, że powinno się zrobić krok w przód i nie ograniczać się tylko do spożywania ekologicznych produktów lub sortowania śmieci. Moim zdaniem należy zacząć od wykorzystywania zasobów Ziemi, rzecz jasna tych, które są odnawialne. Patrząc globalnie mogą to być elektrownie wodne i wiatrowe, które posłużą do wytwarzania energii. W mniejszej skali, np. w domu, możemy zadbać o odpowiedni dobór mebli. Dobrym pomysłem będą meble drewniane, bowiem jak dobrze wiemy, drewno jest materiałem odnawialnym, a do tego ma szereg różnorodnych zastosowań i zalet.

Ekologiczne i zdrowe drewno

Dlaczego drewno jest tak doskonałym surowcem, który prócz groma zastosowań jest także naturalny i ekologiczny? Zacznijmy od rzeczy najprostszej, ale jednej z najważniejszych, mianowicie od wytwarzania tlenu i wiązania dwutlenku węgla. Oczywiście nie jest to zasługa drewna, tylko drzewa (nie są to tożsame pojęcia!), z którego drewno będzie przeznaczone do produkcji mebli. Drzewa liściaste są lepszymi filtratorami niż drzewa iglaste. Z jednej tony CO2, dzięki drzewom powstaje ponad 720 kilogramów tlenu. Dwutlenek węgla, który jest wykorzystywany do procesu fotosyntezy nie zostanie uwolniony do atmosfery, dzięki czemu nie powiększy się efekt cieplarniany, a to z kolei sprawi, że dziura ozonowa nie zwiększy swojej powierzchni. Oczywiście jest to bardzo uproszczone rozumowanie. Ukazuje ekologię w najczystszej postaci. Drewno jest surowcem odnawialnym, w Polsce więcej drzew jest sadzonych, niż wycinanych. Lesistość – czyli stosunek powierzchni lasów do powierzchni danego obszaru – naszego kraju wynosi 30%. Według planów z roku 2009, taki stan Polska miała osiągnąć dopiero w 2020 roku. Kolejnym autem drewna wynikającym z jego naturalnych właściwości jest antystatyczność. Jest to bardzo istotny czynnik, bowiem osoby, które są uczulone na kurz, mogą bez obaw zakupić meble drewniane, ponieważ te nie przyciągają drobinek kurzu. Warto pamiętać także, że drewniane meble mogą być różnorodnie barwione – stosowane są lakiery ekologiczne, które nie szkodzą ani środowisku, ani korzystającym z nich ludziom. Dzięki temu klient otrzymuje wybrany kolor, a środowisko nie otrzymuje szkodliwych związków chemicznych. Każda strona jest zadowolona. Obcowanie z naturą od zawsze było w cenie – drewniane meble wprowadzają wyjątkowy klimat do pomieszczenia w którym się znajdują i wprawiają przebywających w nim ludzi w pozytywny nastrój. Wszystko to wskazuje, że postawienie na meble drewniane jest równe postawieniu na ekologię, i że w tym układzie wszyscy wygrywają – zyskuje nasze zdrowie, zyskuje środowisko, zyskuje Ziemia. Kupując meble drewniane dokładamy swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena