W dobie epoki informacyjnej czytamy coraz więcej ze szklanego ekranu. Warto pamiętać, o kilku ważnych kwestiach, które chronią nasze zdrowie i pomagają w szybszym czytaniu.

Data dodania: 2008-07-13

Wyświetleń: 6360

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeszcze w ubiegłym wieku, mówiąc o czytaniu, większość ludzi miała na myśli papier wypełniony drukiem. Jednak w dzisiejszych czasach, już na dobre w naszych domach, miejscach pracy czy wypoczynku - zagościł komputer. Stał się on codziennym, nieodłącznym towarzyszem człowieka, narzędziem pracy i rozrywki. W dzisiejszej erze informacyjnej musimy czytać coraz więcej i szybciej, aby nadążyć za zmieniającym się światem. Dlatego też, coraz częściej zmuszeni jesteśmy, lub sami wybieramy czytanie ze szklanego ekranu.

Zaletami czytania z monitora są oszczędność pieniędzy, miejsca na wydruki, dbałość o środowisko naturalne oraz szybkość i selektywność wybieranego źródła. Zamiast od razu drukować, często lepiej jest przeczytać tekst wprost z komputera, zwłaszcza gdy nie będziemy musieli już ponownie wracać do lektury.

Jednak jak wiadomo, czytanie książki i strony internetowej czy e-booka, to dwie, zupełnie odmienne czynności. Niewłaściwe nawyki czytania, często stają się źródłem poważnych schorzeń narządu wzroku czy układu ruchu (kręgosłup, stawy, mięśnie i wiązadła). Z tego powodu, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach:

Monitor. Powinien być oddalony co najmniej 50 cm od oczu, a najwyżej położona linia czytanego tekstu ustawiona na wysokości linii wzroku. Warto zainwestować w monitor LCD jeśli jeszcze go nie posiadasz, bo stare monitory (CRT) oprócz większej emisji promieniowania, szybciej męczą wzrok. Jeśli posiadasz jeszcze sprzęt CRT, najlepiej ustawić częstotliwość przynajmniej na poziomie 75 Hz.

Kolory Najkorzystniejsze są czarne litery na białym tle. Można też spróbować ze zbliżonymi kolorami, np. jasny beżowy lub kremowy jako tło – który w moim przypadku jest mniej męczący dla oczu.

Czcionka. Najbardziej czytelne są czcionki bezszeryfowe, takie jak Arial. Zalecana wielkość to co najmniej 10 punktów.

Oświetlenie. Zadbaj o to, aby środowisko dookoła monitora było równomiernie oświetlone. Oprócz tego całe pomieszczenie powinno dosyć jasne, aby robiąc przerwy, można było porozglądać się dookoła, relaksując wzrok.

Postawa ciała. Jeśli siedzisz przed komputerem kilka godzin dziennie, zadbaj o ten element. Zwróć uwagę na fotel, aby miał wygodne, elastyczne oparcie, podtrzymujące kręgosłup w prostej linii, oraz oparcia na ręce. Wysokość dopasuj tak, aby ramię z przedramieniem oraz udo z podudziem tworzyły kąty proste. Pamiętaj o przerwach, w trakcie których wstań i zrób kilka ćwiczeń gimnastycznych. Polecam kinezjologię edukacyjną.

Oczy. Pamiętaj o regularnym mruganiu oraz rozluźnieniu mięśni wokół oczu (zwróć uwagę, czy się nie marszczysz). Co jeden lub kilka akapitów, przebiegnij wzrokiem po otoczeniu. Co przerwę zrób palming (zasłanianie oczu w taki sposób, aby widzieć tylko czerń, która relaksuje i regeneruje nerw wzrokowy). Raz na jakiś czas, pomasuj opuszkami palców punkty dookoła oczu (łuki brwiowe, skronie, kości policzkowe).

Szybkie czytanie z monitora. Podobnie jak z czytaniem drukowanych książek, można zastosować tu wiele technik szybkiego czytania. Przed zabraniem się do większej lektury (jak np. e-booka), warto napisać cel. Następnie, warto przyjrzeć się książce, przejrzeć spis treści oraz zrobić rozgrzewkę, przebiegając wzrokiem przez środek tekstu z szybkością 1 strony na sekundę. Już na tym etapie, Twoja podświadomość zapamięta pewne elementy. Można również zrobić przegląd, przelatując wzrokiem poszczególne akapity. Po przeczytaniu, warto narysować Mapę Myśli, dzięki której więcej zapamiętasz i łatwiej odtworzysz informacje w przyszłości.

Przed czytaniem warto zadbać o odpowiednie warunki. Wyłącz telefon, komunikator, program pocztowy. Przewietrz pomieszczenie i stwórz sprzyjające oświetlenie. Korzystając z komputera możesz przy okazji, użyć go jako odtwarzacza muzyki, włączając taką – która pomaga w czytaniu, relaksacji i zapamiętywaniu (barokowa, albo z dźwiękami alpha lub theta). Pamiętaj też o swoim ciele, aby odpowiednio przygotować się (spacer, krótka gimnastyka, kinezjologia edukacyjna itd.) i mieć pod ręką szklankę z wodą, którą warto popijać od czasu do czasu (odpowiednie nawodnienie = prawidłowa praca układu nerwowego).

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Marcin Kijak
Licencja: Creative Commons
6 Ocena