Na pewno zastanawiałeś się kiedyś w jakim formacie zapisać grafikę żeby ją wydrukować, opublikować w Internecie lub zostawić do poprawy. Możliwe, że się pomyliłeś i kląłeś potem na cały dom, że cała robota poszła na marne.

Data dodania: 2008-07-13

Wyświetleń: 6833

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na pewno zastanawiałeś się kiedyś w jakim formacie zapisać grafikę żeby ją wydrukować, opublikować w Internecie lub zostawić do poprawy. Możliwe, że się pomyliłeś i kląłeś potem na cały dom, że cała robota poszła na marne. Też na początku miałem podobne problemy jednak teraz po kilku latach używania photoshopa nie mam z tym problemów i dlatego postanowiłem podzielić się z tobą wiedzą na temat formatów plików graficznych.

JPG – chyba najpopularniejszy z dostępnych formatów zapisu plików graficznych. Zrzuć zdjęcia ze swojego aparatu i zobacz w jakim są formacie… prawda że jest to JPG? To że zdjęcia robione na aparatach są w formacie JPG nie jest przypadkiem. Otóż pliki JPG są dość mocno skompresowane przez co zajmują mniej miejsca i nadają się do publikacji w Internecie czy do przesyłania emailem. Wadą tego formatu jest utrata jakości podczas manipulacji jego zmniejszania i powiększania.

GIF – ten format również idealnie nadaje się do publikacji w sieci i przesyłania emailem. W przeciwieństwie do jgp w gifach przejścia między kolorami nie są tonalne ale składają się z określonej liczby kolorów (np. 256). Przewagą gifa nad jpgiem jest to, że gif może być zapisany z przezroczystym tłem co nie uda się na pewno z plikiem JPG. Dzięki temu gify używane są często na stronach internetowych gdzie nie zasłaniają tego co znajduje się pod nimi.

PNG – to format, który łączy w sobie zalety plików JPG i gif. To znaczy że przejścia między kolorami są tonalne, a tło jest przezroczyste. Pliki PNG są przeważnie większe od oryginalnych obrazów, ale dzięki swoim zaletom mogą być umieszczane warstwowo na stronie internetowej (warstwowo to znaczy tak że nie przykrywają tego co znajduje się pod nimi).

EPS – pliki zapisane w tym formacie mogą być zarówno rastrowe jak i wektorowe dzięki czemu są bardzo użyteczne i również często używane podczas pracy z grafiką. EPSy są najczęściej używane w wydawnictwach, agencjach reklamowych i artystycznych do tworzenia plików gotowych do druku w drukarni.

TIF – pierwotnie tify były tworzone przez skanery podczas skanowania zdjęć jednak szybko stały się jednym z ulubionych formatów grafików w agencjach reklamowych dzięki temu, że można je odczytać zarówno na pecetach jak i na macach.

PDF- format wymyślony przez firmę adobe czyli tą samą, która stworzyła photoshopa. W tym formacie zapisuje się przeważnie dokumenty w których jest tekst. Większość ebooków i ezinów jest umieszczonych w sieci w postaci pdfów. Zaletą pdfów jest również to, że zachowują warstwy tzn, że plik zapisany w PDF można potem otworzyć w photoshopie i będą na nim zapisane wszystkie warstwy jakie wcześniej stworzyliśmy co umożliwia ponowną obróbkę obrazów.

PSD – format roboczy photoshopa. Dzięki temu że zapiszemy swoją grafikę w formacie psd będziemy mogli do niej wracać i ją przerabiać bez końca ponieważ plik ten zachowuje wszystkie warstwy i efekty jakie zastosowaliśmy do obrazów.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena