Gdy do matury pozostało już niewiele czasu, a czeka nas jeszcze sporo powtórek materiału, chcemy, by nasza pamięć była niezawodna.

Data dodania: 2015-04-20

Wyświetleń: 1837

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak poprawić pamięć przed maturą

Niestety, dopadający nas przedegzaminowy stres potrafi skutecznie udaremnić nasze zamiary. Jak zatem walczyć ze stresem i poprawić tak potrzebną do nauki pamięć i koncentrację?

Pełna koncentracja

Rozproszenie nie pomaga w nauce, dlatego gdy siadamy do biurka, najlepiej będzie usunąć z pola widzenia (i słyszenia) wszelkie czynniki mogące nam przeszkadzać. Wyłączmy telewizor i komputer, poprośmy rodzinę, żeby zaniechała na ten czas głośnych rozmów. Już po rozpoczęciu nauki postarajmy się nakierować wszystkie swoje myśli na przedmiot, którym akurat się zajmujemy. I unikajmy powtarzania sobie, że musimy się uczyć - nikt nie lubi być zmuszany, prawda? Zamiast tego mówmy: “chcę się tego nauczyć i zrobię wszystko, żeby tego dokonać”. Nieważne, czy będzie to powtórka z optyki, lektura przykładowych wypracowań czy zadania maturalne z matematyki. Schemat postępowania zawsze jest taki sam. A pełne skupienie na wykonywanym zadaniu znacznie wspomaga pamięć.

Określenie celu

Co jest naszym celem? Zdana matura, wymarzone studia, satysfakcja? Przekonajmy samych siebie, że jest on możliwy do zrealizowania, jeśli tylko będziemy się pilnie uczyć. Przyswajanie wiedzy musi być celowe - tylko wtedy nasz mózg daje z siebie 100 % i jesteśmy w stanie zapamiętać naprawdę dużo.

Skojarzenia

Wkuwanie na pamięć schematów i regułek nie jest przyjemne, a na dłuższą metę bardzo męczące. Warto więc wypracować sobie metodę skojarzeń, z której będziemy korzystać przy uczeniu się. Najprostsza z nich to zależność przyczynowo - skutkowa. Jeśli będziemy w stanie wskazać przyczynę, która doprowadziła do pewnego stanu rzeczy (Dlaczego wybuchła I wojna światowa? Była to reakcja na zabójstwo następcy tronu austro - węgierskiego - arcyksięcia Franciszka Ferdynanda), łatwiej zapamiętamy również poboczne informacje (jak na przykład daty).

Ciekawość

Łatwiej uczymy się tego, co lubimy. Dlatego niektóre przedmioty same “wchodzą” nam do głowy, a z innymi mamy problem. A co zrobić, gdy nielubiany przez nas przedmiot jest tym obowiązkowym na maturze? Wtedy warto się trochę wysilić… i obudzić w sobie ciepłe uczucia w stosunku do niego. W jaki sposób? Można na przykład poczytać ciekawe, tematyczne blogi czy strony, wziąć udział w dyskusji na anglojęzycznym forum czy rzucić znajomym maturalne wyzwanie wraz z aplikacją Skumaj! i przekonać się, kto z was lepiej zda maturę. Aplikacja jest całkowicie darmowa.

Powtórki

Na poprawę pamięci świetnie działają również powtórki. Zaplanujmy je na 24 godziny po nauce nowego materiału, gdyż wtedy najlepiej utrwalimy zdobyte informacje. Nie zaszkodzi także dzień przed maturą sprawdzić, czy nic nam nie “uciekło”.

Pozytywne nastawienie

I na koniec najważniejsze: uśmiech i nastawienie pod tytułem “uda mi się, będzie dobrze!” Pozytywne myślenie potrafi zdziałać cuda: działa odprężająco na umysł i sprawia, że na widok zadania przypominamy sobie znacznie więcej, niż pod wpływem stresu. A więc głowa do góry.... i powodzenia na maturze!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena