0 głosów

W poprzednich czterech odcinkach podzieliłem się wieloma przemyśleniami nt. roli WARTOŚCI w naszym życiu. Dziś skuteczna metoda ich odkrywania i porządkowania.

Img
----------------------------------------
Tańcząc z Życiem
Blog nt. Rozwoju Osobistego
----------------------------------------

Jak odkryć swoje WARTOŚCI?
Zapewnij sobie spokojne, komfortowe warunki. Ważne jest, żeby nikt i nic Ci nie przeszkadzało. Najlepiej pracuj w ciszy.

Zadaj sobie pytanie: co jest dla mnie ważne w życiu?

Weź kartkę i zacznij pisać. Nie zastanawiaj się. Pozwól, żeby z długopisu spływało swobodnie wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy. Wypisz max 10 pozycji. Uporządkowaniem WARTOŚCI zajmiemy sie później.

Następnie zadaj sobie pytanie: co jeszcze jest dla mnie ważne?

W ramach tej sesji odkryjesz "drugi poziom" wartości lub takie, które są mniej uświadomione, mniej oczywiste.

Przypomnij sobie chwile, kiedy byłeś bardzo zmotywowany do działania. Odtwórz te sytuacje w pamięci i zapytaj sam siebie: co mną wtedy kierowało? Spróbuj odtworzyć ten moment tuż przed odczuciem motywacji. Jakie to było uczucie?

Przykłady: dostrzegłem jedyną w swoim rodzaju okazję pokazania się, poczułam strach i obawę, doznałem frustracji, poczułam chciwość/chęć zarobienia pieniędzy.

To co pojawiło się tuż przed tym uczuciem jest WARTOŚCIĄ, która Tobą kierowała. Pracując na tych przykładach zadaj więc sobie pytania:

czy uznanie i bycie dowartościowanym przez innych jest dla mnie ważne? Czy unikanie ryzyka lub frustracji jest dla mnie ważne? Czy pieniądze i bogactwo są dla mnie ważne?

Nie oceniaj. Bądź ze soba szczery(a). To BARDZO WAŻNE. Bądz ze sobą szczery(a) i nie oszukuj. Słuchaj swojego wnętrza, powiedziałbym wręcz "zołądka".


Jak uporządkować WARTOŚCI w kolejności ich ważności?
Teraz przed nami trudne zadanie. Tym bardziej będziesz potrzebować ciszy, spokoju i skupienia. Ten proces nie jest łatwy, ale niezwykle wartościowy. Tu często pojawiają się odkrycia i "olśnienia", które mogą przełożyć się istotnie na jakość Twojego życia.

Za pierwszym razem, w niektórych wypadkach, zapewne bardzo trudno będzie Ci dokonywać wyborów. Znajdziesz WARTOŚCI, które bedą bardzo blisko siebie. Nie zrażaj się tym. Pracuj, RÓB TO. Ten proces będzie procentować.

Sposród wszystkich wartości do tej pory wypisanych wybieramy najpierw tę najważniejszą.

Jak?

Wybierz pierwszą intuicyjnie i porównaj z każdą z pozostałych zadając sobie pytanie: czy TA wartość jest rzeczywiście ważniejsza, niż ta?

Jeżeli nie słyszysz w sobie jednoznacznej odpowiedzi, mam dobrą wiadomość: na początku to normalne i mówiliśmy przecież, że nie będzie łatwo :-) Co więcej. Mam dla Ciebie dodatkową wskazówkę.

Zadaj sobie wtedy nastepujące pytanie: jeżeli mogłabym mieć TĘ wartość i nie mieć tej, czy czułabym się z tym komfortowo? Czy to rezonuje z moim wnętrzem?

Słuchaj wtedy swojego ciała. Zadaj sobie również pytanie odwrotne: jeżeli miałabym tę wartość, a nie miałabym TEJ, czy to byłoby OK?

Dokonaj wyboru.
Powtórz ten proces dla wybrania wartości nr 2, potem nr 3, itd. Pamiętaj, aby za każdym razem porównywać ze wszystkimi wartościami z listy. Również z tymi na wyższych pozycjach. Może się bowiem okazać, że zmieni się kolejność. To też natura procesu. Twój umysł "rozgrzewa się" i coraz głębiej sięga do Twojego prawdziwego wnętrza.

Jeżeli masz już uporządkowanych 10 wartości, możesz zakończyć proces. Te poniżej i tak nie będą miały tak istotnego znaczenia.

Popatrz teraz na tę listę i zadaj sobie pytanie:
czy to JESTEM JA?

Jeszcze raz podkreślę: bądź ze sobą SZCZERA(Y). W przeciwnym wypadku całe to ćwiczenie nie ma najmniejszego sensu. To ma być lista WARTOŚCI takich, jakie naprawdę w tej chwili wyznajesz, a nie takich, jakie chciałabyś, lub sądzisz, ze powinnaś mieć.

Jeśli zauważysz, że niektóre pozycje na liście tak naprawdę nie są Twoje, ale np. Twojej mamy, taty, nauczyciela - zacznij proces jeszcze raz i podziękuj sobie, bo właśnie nauczyła(e)ś się czegoś bardzo ważnego o sobie :-).

Teraz jeszcze jedna bardzo ważna część procesu, która może przynieść niezwykle wartościowe odkrycia.


Które z WARTOŚCI są unikaniem, ucieczką od czegoś, a które podążaniem w kierunku czegoś?

Dla każdej z 10-ciu WARTOŚCI osobno zadaj sobie pytanie: dlaczego to jest dla mnie ważne?

Przeznacz odpowiednią ilość papieru i pisz. Ten element pisania jest BARDZO WAŻNY. W ten sposób oczyszczamy nasz umysł, przenosimy nasze myśli na zewnątrz. Odblokowujemy je i porządkujemy. Dlatego też pisz. Samo rozmyślanie nie będzie tak skuteczne. Zaufaj mi. Nie analizuj, nie oceniaj. Po prostu pisz.

Następnie przyjrzyj się każdemu z wyjasnień z osobna. I szukaj tych stwierdzeń, które zawierają słowa:

unikać, NIE robić, mniej, brak, przestać, itp.

Teraz zastanów się, które z Twoich WARTOŚCI wynikają z chęci unikania czegoś. To wskaże Ci obszary, z którymi najprawdopodobniej masz najwięcej trudności w Twoim życiu. Zobacz, czy są jakieś podobieństwa pomiędzy WARTOŚCIAMI, jeśli chodzi o schemat odpowiedzi na pytanie "why?". Bardzo często można zauważyc pewną prawidłowość i dostrzec grupę związaną z tym samym "problemem". Dobra wiadomość jest taka, że wtedy taką grupę można "wyczyścic" za jednym zamachem :-)

Zachęcam gorąco do przeprowadzenia opisanego powyżej procesu i trzymam kciuki. Będę również wdzięczny za podzielenie się swoimi wrażeniami. Powodzenia!


Zobacz także:

Po co nam WARTOŚCI w życiu - odc. 1
Po co nam WARTOŚCI w życiu - odc. 2
Po co nam WARTOŚCI w życiu - odc. 3
Po co nam WARTOŚCI w życiu - odc. 4Pozdrawiam Serdecznie
Licencja: Creative Commons