Najpowszechniejszym sposobem wentylowania powietrza znajdującego się pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią na zewnątrz jest wentylacja naturalna, polegająca na cyrkulacji tlenu z zastosowaniem przeciągu.

Data dodania: 2015-04-08

Wyświetleń: 1166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie systemy wentylacyjne najskuteczniej usuwają zanieczyszczenia z powietrza?

Fachowcy przekonują, że nawiew grawitacyjny, wykorzystujący różnicę ciśnień pomiędzy obszarem wentylowanym a ujściem kanału wentylacyjnego jest skuteczniejszy w procesie wymiany zużytego powietrza. Tym sposobem zanieczyszczenia obecne w pokoju zostają wyssane przez kratki wentylacyjne, zaś do pomieszczenia trafia tlen z zewnątrz.

Dlaczego prawidłowa wentylacja jest tak istotna dla zdrowia?

Zamknięty obieg gazów występuje także w samolotach, na pokładzie których zużyte powietrze jest filtrowane, by po chwili wymieszać się z tlenem. Urządzenia wentylacyjne odpowiadają też za regulację temperatury i poziom wilgotności w kabinach pasażerów. Ich szczególna rola uwydatnia się w sytuacji wystąpienia dodatkowych zanieczyszczeń – emisji trujących gazów, dymu papierosowego czy oparów unoszących się z substancji chemicznych. Drożne kanały wentylacyjne są konieczne do bezawaryjnej pracy urządzeń zużywających powietrze, a także niezbędne w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie czy zwierzęta.

Działanie wentylacji grawitacyjnej

Ten rodzaj cyrkulacji gazów jest całkowicie uzależniony od czynników atmosferycznych. W domowym systemie mikrowentylacyjnym pomocne stają się pionowe nawiewniki o właściwym przekroju i dopasowanej długości. Na działanie wentylacji wpływ ma temperatura i kierunek wiatru. Z reguły im cieplej jest na zewnątrz, tym większe prawdopodobieństwo, że kanały wywiewne nie będą funkcjonować w pełni sprawnie. Niektóre wentylatory nie działają przy całkowitym braku wiatru, co bywa uciążliwe zwłaszcza w trakcie upalnego lata. Wentylacja grawitacyjna jest doskonałym rozwiązaniem w zabytkowych budynkach, charakteryzujących się brakiem szczelnych okien. W nowym budownictwie oraz blokach mieszkalnych częściej stosuje się urządzenia nawiewne lub systemy wentylacji hybrydowej, choć sztucznie filtrowane powietrze nie uchodzi za najzdrowsze.

Po czym poznać wadliwy system wentylacyjny?

Gdy domownicy nie mają stałego dostępu do świeżego powietrza, odbija się to na ich zdrowiu. Odpowiednia klimatyzacja jest szczególnie ważna dla osób, które pracują w obecności wielu urządzeń – komputerów, telewizorów, drukarek i telefonów stacjonarnych. Najkorzystniejsza temperatura powietrza dla człowieka oscyluje wokół 20-24 stopni Celsjusza. Wszystkie odchyły od normy mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. Wadliwy wentylator podrażnia błony śluzowe, zaś wyczuwalny wzrost poziomu wilgotności powietrza może powodować bóle głowy, osłabienie i uczucie nieustannego zmęczenia. Objawy niesprawnej klimatyzacji widoczne są także w pomieszczeniach. Do najczęściej występujących oznak zalicza się niszczejące ściany budynku, zapach pleśni unoszący się w mieszkaniu oraz krople pary wodnej obecne na szybach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena