Szczepić czy nie szczepić? Takie rozterki ma coraz więcej rodziców. Jednak odpowiedź na takie pytanie jest tylko jedna – szczepić, ponieważ to tylko dzięki szczepieniom możemy zapobiegać wielu groźnym schorzeniom.

Data dodania: 2015-03-28

Wyświetleń: 1558

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego trzeba szczepić dzieci?

Szczepienia to jedno z najważniejszych odkryć współczesnej medycyny. To właśnie dzięki nim ludzkość jest w stanie skutecznie pokonać śmiertelne choroby, które dotychczas dziesiątkowały całe kontynenty na przestrzeni lat. To za ich sprawą udało się eradykować, czyli całkowicie zwalczyć na całym świecie ospę prawdziwą, a także znacznie ograniczyć zachorowalność na takie choroby jak polio, krztusiec, błonica, tężec, odra, ospa czy różyczka.

Niestety, obecnie ze względu na coraz większą popularność ruchów szczepionkowych, które nazywane są także proepidemicznymi, zachorowalność na choroby te rośnie – dotyczy to zwłaszcza odry, ospy czy krztuśca. To z ich powodu zagrożone są nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy na niektóre choroby nie byli szczepieni, a także wszystkie osoby o słabej odporności.

Nie ma żadnych potwierdzonych naukowo dowodów, które wskazywałyby na to, że szczepionki wywołują autyzm. Obecnie szczepienia są bezpieczne, mają znacznie ograniczoną ilość antygenów, dlatego nie są dużym obciążeniem dla układu immunologicznego nawet kilkudniowego dziecka. Skutki uboczne pojawiają się bardzo rzadko.

W Polsce szczepienie dzieci przeprowadza się zgodnie z kalendarzem szczepień. Dodatkowo rodzice mogą też zdecydować się na inne, uzupełniające szczepienia płatne, które chronią dzieci przed również groźnymi chorobami, na przykład wywołanymi przez wirus HPV czy też przez meningokoki i pneumokoki.

Dlatego ze szczepień nie można rezygnować. To właśnie dzięki nim tak wiele dzieci nie umiera obecnie w młodym wieku. Za ich sprawą udało się znacznie zmniejszyć zachorowalność na groźne choroby, o których pamiętają jeszcze nasi dziadkowie. Zaniechanie szczepień może znów wywołać ich powrót, co jest teraz widoczne coraz bardziej w krajach, w których obowiązek szczepień nie został dochowany.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena