Codziennie przemierzamy kilometry szarych i nieciekawych chodników, które nie mają żadnego wzoru ułożenia. Po prostu są bo są. 

Data dodania: 2015-03-21

Wyświetleń: 5994

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najzwyklejsza kostka brukowa - dlaczego może być elementem sztuki?

Kostkę brukową można ułożyć w piękne wzory cieszące oczy przechodniów. Wystarczy intrygujący pomysł i odrobina chęci do jego wykonania. Na rynku budowlanym dostępna jest masa różnych kształtów i kolorów kostek brukowych. Także jest z czego wybierać.

Jak zacząć

Podczas wybierania wymarzonej kostki brukowej należy pamiętać o paru rzeczach, aby końcowy wzór mógł zadowalać oczy przechodniów przez następne lata. Miejsce przeznaczone pod ruch pieszych może posiadać dość niegrubą kostkę- zaledwie 4 cm grubości, ale pod ruch samochodowy musi być to przynajmniej 6 cm grubości. Kolejnym elementem jest przeznaczenie takiej kostki brukowej. Jeżeli ma cieszyć ludzkie oko podczas spaceru w parku wąską alejką to najlepsza będzie mała, zgrabna kostka o ciepłym kolorze. Te większe i pstrokate dużo lepiej sprawdzają się na podjeździe do garażu czy podwórku przed domem. W mieście natomiast przydatniejszy jest wzór układany ze średniej wielkości kostki przypominający średniowieczne bruki. Do wyboru są także sztucznie postarzane kostki czy też imitujące dawny bruk. Dostępne są np. kostki płukane, naśladujące naturalny kamień, ale pozbawione wad charakterystycznych dla kamienia. Idealne dopełnienie starówki miejskiej. Dobrym patentem na eleganckie ułożenie kostki brukowej może być mieszanie jej kształtów i kolorów, ale ze smakiem. Bez zbędnego babrania, ponieważ wtedy efekt będzie wręcz odwrotny do zamierzonego. Człowiek ubóstwiający kunsztowność swojego ogrodu przypuszczalnie może pokusić się o rozmieszczenie kostki brukowej w wijącą się pomiędzy drzewami ogrodowymi ścieżynkę. Albo pobawić się w układanie wachlarzy, okręgów i łuków wszelkiego rodzaju.

Dlaczego warto?

Kostka brukowa niby jest rzeczą niezauważalną dla przechodnia, ale jest w stanie samą swoją niewidoczną obecnością nadać pełen grozy nastrój jakiemuś historycznemu miejscu czy uprzyjemnić codzienny wjazd do garażu ciesząc swoim wzorem ludzkie oko. Dlatego warto pokusić się o układanie jej w wymyślne wzory. To zaledwie odrobina więcej kosztów i nakładu pracy, ale za to jaki perfekcyjny efekt i pociecha dla zmysłu wzroku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena