Podział stacji mycia.  Stacje mycia dzielą się ze względu na obsługę na: ręczne, automatyczne oraz półautomatyczne.

Data dodania: 2015-03-10

Wyświetleń: 25301

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stacje ręczne są najczęściej wybierane przez klientów poszukujących taniego rozwiązania problemu mycia zamkniętego, zaś automatyczne przez zakłady, w których proces mycia urządzeń i instalacji wymaga zastosowania układu zamkniętego z wysokim parametrem automatyzacji. Automatyzacja procesu pozwala zminimalizować zużycie środków myjących, czynników energetycznych oraz wody.
Klienci mają do wyboru także stacje jedno- lub wielotorowe oraz jedno- i dwufazowe.  Ze względu na budowę wyróżniamy natomiast stacje przejezdne oraz stacjonarne, a także dwu- i trzyzbiornikowe. Stacje mycia mogą być ponadto wyposażone w dedykowane sterowanie z oprogramowaniem, które umożliwia wysoką automatyzację procesu, zwiększając jednocześnie skuteczność i bezpieczeństwo całego mechanizmu, oraz obniżając koszty eksploatacji. Stacje mogą być konfigurowane i wzbogacane o zespoły podgrzewania oraz regulacji temperatury, a także zespoły pomiaru i regulacji stężenia środków w stacji mycia.

Stacje myjące wyposażone w układ automatyki odpowiedzialny za sterowanie całym procesem mycia są wykorzystywane do mycia urządzeń, linii produkcyjnych oraz rurociągów. Urządzenia są praktycznie bezobsługowe; ich obsługa ogranicza się wyłącznie do podłączenia stacji do instalacji oraz rozruchu programu. Roztwory myjące są przygotowane w trybie automatycznym przez pompy dozujące, które mają dostarczyć określone środki chemiczne do głównego zbiornika stacji, w której dochodzi także do podgrzewania cieszy. Zarówno rodzaj wykorzystanej substancji, jak i stężenie oraz temperatura, są dostosowane do zaleceń producenta instalacji. W kolejnym etapie chemikalia cyrkulują w obiegu zamkniętym między stacją a urządzeniem w czasie, który zapewni precyzyjne obmycie urządzenia. Po zakończonym cyklu czyszczenia chemicznego instalacja jest przepłukiwana wodą, aż do chwili kiedy pH substancji wytrąconej  w czasie czyszczenia osiągnie odczyn obojętny. Wszystkie produkowane stacje myjące pracują w systemie zamkniętym, dzięki czemu klient może dużo zaoszczędzić na środkach myjących oraz zmniejszyć ilości ścieków odprowadzanych po myciu. Stacje mobilne instalowane na ruchomych platformach mogą być wyposażone w dysze, które ułatwiają mycie urządzeń o nietypowej geometrii.
W czasie pracy linii technologicznej, przy przepływie surowca przez maszyny i urządzenia, układ czyszczenia jest zupełnie odcięty od linii produkcyjnych; prawidłowe stężenie środków myjących utrzymuje się natomiast przez ich stałe uzupełnianie. Aby zmniejszyć środki eksploatacyjne, do płukania wstępnego wykorzystuje się wodę z płukań międzyoperacyjnych; dopiero po podwójnym wykorzystaniu wody zostaje ona odprowadzona bezpośrednio do ścieków.

Wszystkie oferowane przez nas stacje myjące posiadają najwyższe certyfikaty jakości. To urządzenia, które stanowią niezbędny element wyposażenia wszystkich zakładów przetwórstwa spożywczego. Biorąc pod uwagę, że prawo na całym świecie nakłada na producentów żywności obowiązek respektowania przepisów dotyczących zdrowia, każdy producent spełniający wymagania systemu HACCP musi posiadać stacje myjącą. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena