Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków funkcjonują w oparciu o naturalne procesy samooczyszczania. Proces biologicznego rozkładu jest możliwy ze względu na wykorzystanie drobnoustrojów aktywnych w wyniku napowietrzania.

Data dodania: 2015-02-20

Wyświetleń: 1189

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proces biologicznego rozkładu

W przydomowej oczyszczalni ścieków proces biologicznego rozkładu odbywa się w specjalnym zbiorniku nazywanym reaktorem biologicznym. Polega on przede wszystkim na zagęszczeniu osadu czynnego, który stanowią mikroorganizmy odpowiedzialne za likwidację zanieczyszczeń, a także mieszaniu i napowietrzaniu ścieków w celu ich rozkładu.

Proces napowietrzania

Aby proces biologicznego rozkładu przebiegał prawidłowo, konieczne jest prawidłowe napowietrzanie, polegające na dostarczaniu aktywnym mikroorganizmom odpowiedniej ilości tlenu. Ilość tlenu jest uwarunkowana ilością ładunku zanieczyszczeń, dostarczanego do przydomowej oczyszczalni. Im ścieków dopływających do oczyszczalni jest więcej, tym bardziej powinien być wspomagany proces oczyszczania, co oznacza, że drobnoustrojom powodującym rozkład zanieczyszczeń trzeba dostarczyć odpowiednio większą ilość tlenu.

Optymalna ilość tlenu

Dostarczanie do oczyszczalni odpowiedniej ilości tlenu jest bardzo ważne dla jej wydajności. Jeśli jest go zbyt mało w stosunku do ilości ładunku zanieczyszczeń, proces rozkładu nie będzie całkowity. Natomiast w przypadku zbyt dużej ilości tlenu, ścieki nie tylko nie zostaną w całości wyeliminowane, ale dodatkowo nastąpi nadmierne zużycie energii. Ponadto, w wyniku braku tlenu, mikroorganizmów obumierają, dlatego należy podtrzymywać jego właściwy poziom, jednocześnie nie dopuszczając do opadania osadu czynnego na dno zbiornika – do tzw. strefy beztlenowej.
Ważne! Przyjmuje się, że optymalne stężenie tlenu dla zapewniania wydajnego procesu oczyszczania powinno wynosić 2 gO2/m3.

Sposoby napowietrzania

Sposób dostarczania tlenu do oczyszczalni warunkuje jej budowa i rozmiary, a także zastosowana w niej technologia. Bardzo często proces napowietrzania odbywa się przy użyciu dmuchawy membranowej lub bocznokanałowej, ewentualnie za pomocą pomp strumieniowych (napowietrzanie strumieniowe) bądź mieszadła mechanicznego. Stosowana jest również metoda napowietrzania sprężonym powietrzem (grubopęcherzykowym, średniopęcherzykowym i drobnopęcherzykowym) przy użyciu dyfuzorów dyskowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena