Budowa domu jest bardzo poważnym przedsięwzięciem, które wymaga od inwestora nie tylko znacznej sumy pieniędzy, ale również cierpliwości i zaangażowania w sprawy, o których wcześniej nie miał pojęcia.

Data dodania: 2015-02-20

Wyświetleń: 1090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W momencie planowania wszystko widzimy w jasnych barwach, wierzymy w bezproblemowy rozwój wypadków i cieszymy się, że nasze marzenia o własnym domu już niedługo się urzeczywistnią. W trakcie realizacji projektu często okazuje się, że wyskakują niespodzianki, których nikt nie był w stanie przewidzieć, z którymi trzeba się zmierzyć. Niejednokrotnie inwestor musi zwiększyć budżet, a także zaznajomić się bliżej z tematyką, w której nie ma żadnego doświadczenia.

Wiadomą sprawą jest, że osobą odpowiedzialną za projekt jest architekt, natomiast za realizację tego projektu kierownik budowy. Ale w trakcie budowy sporo zagadnień ustala się na bieżąco. Siłą rzeczy  inwestor musi zdobyć choć trochę wiedzy na temat np. instalacji elektrycznej, która jest niezwykle istotnym elementem budynku, bowiem wpływa na funkcjonalizm, wygodę, ale też bezpieczeństwo użytkowania domu. Jest więc się nad czym pochylić.

Oczywiście rolą kierownika budowy jest służenie radą i pomocą inwestorowi, doradzanie najlepszych rozwiązań, sugerowanie, na czym ewentualnie można zaoszczędzić, a na jakich elementach absolutnie jest to wykluczone.

Prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od jakości zastosowanych elementów, przewodów, kabli, listew, wyłączników różnicowoprądowych, liczników, całego osprzętu elektrotechnicznego. Drugim istotnym czynnikiem jest oczywiście sam wykonawca instalacji, który powinien być doświadczonym fachowcem z wymaganymi certyfikatami i uprawnieniami.  

W zależności od rodzaju instalacji oraz miejsca, w którym jest ona konstruowana, wykorzystuje się rozmaite rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb danego miejsca.  Na przykład w przemyśle do ochrony przewodów i kabli stosuje się koryta kablowe, które zapewniają bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, telekomunikacyjnej, informatycznej. Konstrukcja korytek daje wygodę montażu i możliwość bezproblemowego zmodyfikowania instalacji lub jej skutecznej rozbudowy w przyszłości.  Natomiast w budynkach mieszkalnych, w biurach itp. do rozprowadzania przewodów stosuje się listwy naścienne, które pozwalają wykonać naścienną instalację elektryczną.

Doświadczony elektryk dysponuje specjalistyczną wiedzą dotyczącą powyższych zagadnień, ma też dostęp do dostawców, mogąc liczyć na atrakcyjne upusty. Wszystkie elementy niezbędne do tworzenia instalacji elektrycznych kupuje się w specjalistycznych hurtowniach, które nie dość, że mają bardzo bogatą ofertę, to jeszcze można z nimi negocjować ceny, skorzystać z porady itd.

Inwestor, decydując się na budowę domu, nie zdaje sobie sprawy z możliwych komplikacji. Jednak zatrudniając dobrych fachowców, może oczekiwać pozytywnego wyjścia nawet z najtrudniejszych sytuacji.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena