Wizyta u dentysty często kojarzy się z nieprzyjemnym bólem. Chcąc posiadać zdrowe zęby, zastosowanie różnych form znieczulenia przed leczeniem jest niezbędne. 

Data dodania: 2015-02-13

Wyświetleń: 1433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezbolesne znieczulenie, czyli nowe oblicze stomatologii

W przypadku leczenia niegroźnych ubytków dodatkowe znieczulenie nie jest konieczne, lecz zastosowanie go uspokaja nerwy pacjenta i pozwala dentyście szybciej uporać się z problemem. Nie zmienia to faktu, że samo znieczulenie może być bardzo nieprzyjemne i bolesne dla pacjenta.

Nowoczesna stomatologia

Znieczulenie zmniejsza u pacjenta tendencje do nagłych nieprzewidzianych ruchów, będących reakcją na ból. Takie ruchy stwarzają duże zagrożenie dla dentysty oraz dla samego pacjenta. U wielu pacjentów sama myśl o znieczuleniu tradycyjnym wywołuje strach. Nowoczesna stomatologia rozwiązuje ten problem i podaje alternatywne rozwiązania, w których nie ma tradycyjnej strzykawki ze znieczuleniem.

The Wand

Ta niepozorna nazwa zaczerpnięta z języka angielskiego (the Wand – różdżka) to jedno z rozwiązań, które zrewolucjonizowało rynek stomatologiczny. To mikroprocesowe urządzenie sprawia, że wszystkie rodzaje znieczuleń miejscowych przebiegają bezboleśnie. The Wand składa się z komputera oraz z długiej końcówki, która przypomina różdżkę. To właśnie dzięki tej końcówce możliwe jest bezbolesne podawanie znieczulenia.

Ból, który towarzyszy pacjentom w trakcie tradycyjnego znieczulenia nie wynika z wbicia igły w dziąsło, lecz z ilości wtłaczanego preparatu. The Wand pozwala na kontrolowanie ilości aplikowanego preparatu, co gwarantuje bezbolesne podanie znieczulenia.

Nowoczesna metoda znieczulania istnieje na polskim rynku od kilku lat. Rozwiązanie znieczulenia tego typu sposobem jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Gaz rozweselający

Inną metodą stosowaną w celu zrelaksowania pacjenta na fotelu dentystycznym jest podanie podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego. Pacjent pod wpływem gazu ma kontakt z otoczeniem, ale staje się obojętny wobec działań stomatologa. Taka metoda przeznaczona jest głównie dla osób, dla których wizyta u specjalisty wiąże się z dużym stresem i dyskomfortem psychicznym.

Gaz rozweselający w medycynie stosowany jest od wielu lat. Jest bezpieczny i nie powoduje uczuleń. Aby uwolnić się od wpływu działania podtlenku azotu wystarczy kilka wdechów czystym powietrzem. Metoda ta nadal jest uważana za innowacyjne rozwiązanie, dlatego stosowana jest w niewielu gabinetach.

Znieczulenie tradycyjne

Ten rodzaj znieczulenia jest podawany miejscowo za pośrednictwem strzykawki. Znieczulenie takie sprawia, że znieczulone miejsce staje się niewrażliwe na ból, dotyk i temperatury bez tracenia kontaktu z rzeczywistością.

Istnieje kilka rodzajów znieczulenia miejscowego tradycyjnego. Wyróżnić możemy:

  • znieczulenie powierzchniowe – stosowana przy niewielkich ubytkach, ma postać żelu nakładanego na dziąsła przed właściwym znieczuleniem lub przy drobnych zabiegach (np. usuwanie kamienia),
  • znieczulenie nasiękowe – substancja stosowana w leczeniu zębów przednich szczęki i żuchwy, substancja wprowadzana jest do tkanek miękkich,
  • znieczulenie przewodowe – pod wpływem tego znieczulenia jest znaczny obszar jamy ustnej, stosowane jest podczas zabiegów w żuchwie
  • znieczulenie śródwięzadłowe – jest to znieczulenie obejmujące jednego zęba, które bezpośrednio zostaje wstrzyknięte do szpary ozębnej.

Znieczulenie za pośrednictwem tradycyjnej igły w dalszym ciągu sprawia, że wielu pacjentów korzysta z usług dentystycznych tylko w razie konieczności. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań z pewnością przyczyni się z zerwaniem stereotypu „dentysty-sadysty”. Warto na własnej skórze przekonać się o bezbolesnych metodach stomatologicznych i zadbać o mocne i zdrowe zęby.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena